5 października kończy się sezon animacji sportowo-kulturalnych na Wyspie Słodowej dniem japońskim. Impreza pod nazwą „Nami airando, czyli Wyspa na fali” potrwa od 12.00 do 17.00. Wstęp jak zwykle wolny. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Tradycyjne stroje japońskie mile widziane.
W programie mnóstwo japońskich atrakcji: pokazy, warsztaty, konkursy. Będzie można m.in. odwiedzić stałe stoiska przedstawiające japońskie tradycje: japońską kaligrafię (shodō), zabytkowe miecze japońskie, ikebanę, kimono, origami, sushi.
Nie lada gratką będą też pokazy i warsztaty japońskich sztuk walki:
- kendo w wykonaniu zawodników wrocławskiego klubu Ryushinkai,
- iaido w wykonaniu zawodników wrocławskiego klubu Renshinkan,
- japońskie łucznictwo kyūdō, prezentowane przez Wrocławskie Stowarzyszenie Kyudo,
- aikido w wykonaniu adeptów aikido z wrocławskiego dojo Aikikai.
Kolejny punkt programu to pokazowe partie i nauka japońskich gier:
- go (dalekowschodnia gra strategiczna) z mistrzem Polski Marcinem Majką,
- japońskie szachy shōgi,
- nauka, szybki trening i turniej uproszczonej wersji szachów - dōbutsu shōgi.
Zapraszamy także do udziały w zabawie LARP (life action role-playing), która osnuta będzie wokół hasła: "1868 - Japonia przed wielkim wyborem". Gra zacznie się od krótkiego wykładu wprowadzającego w temat, następnie mistrz gry, Rafał Iwanecki, przydzieli role i rekwizyty. Warsztaty sceniczne poprowadzi wrocławski aktor Zbigniew Górski, a sam LARP, rozgrywany z udziałem publiczności, odbędzie się w dużym namiocie na Wyspie Słodowej.
Na głównej scenie odbędą się:
- pokaz sztuk walki i konkurs kiai shiai,
- porównanie recytacji tekstu po polsku i japońsku,
- wprowadzenie w świat anime i seiyu oraz konkurs dubbingu,
- namiastka J-popu i konkurs karaoke.
Dzieci (i nie tylko) zachęcamy do udziału w grze miejskiej (a właściwie wyspowej). W jej ramach przewidziane będą zadania do wykonania i umiejętności do zdobycia na poszczególnych stoiskach w różnych miejscach wyspy oraz zbieranie pieczątek dokumentujących wykonanie zadań. Dla wytrwałych przygotowane zostaną dyplomy z indywidualną kaligrafią.
Na zakończenie "Tanabata", czyli "wieczór siódemek", japońskie święto astronomiczne, którego najważniejszym elementem jest wieszanie życzeń zapisanych na kolorowych paskach papieru. Życzeniami udekorujemy most łączący Wyspę Słodową z Piaskową.
Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie: http://fundacja-nami.pl/nami_airando.html oraz wyspa.wroclaw.pl
Polecamy także stronę wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/275770739290792/