Wystawa Wacława Ropieckiego "Archipelag Podróżującej Galerii" opiera się głównie na jego fotografiach z cyklu "Księga Podróżującej Galerii WIĘCEJ ŚWIATŁA!". To tworzony już czwartą dekadę cykl dokumentujący różne osoby w trakcie oglądania aktualnego stanu tej właśnie "Księgi". Wszystkie ukazane osoby i miejsca stanowią jakby archipelag spajany powinowactwem sztuki. Nie widzimy jednak dzieł sztuki ani też nie pretendują do nich fotografie dokumentujące - wraz z opisami - konkretne spotkania. Jednak to właśnie okazuje się najprostszą drogą do wskazania na bezinteresowne duchowe aspiracje ich uczestników.
Dla Wacława Ropieckiego spotkania z innymi ludźmi zawsze były główną motywacją i celem działań. Wystawa zwraca na to uwagę poprzez zaznaczenie efektów działalności artysty we wrocławskiej studenckiej grupie Format (1972-1976), współpracy we Wrocławiu z artystami galerii PERMAFO (1978-1980), Foto-Medium-Art czy z łódzką Kulturą Zrzuty po 1981 roku. Kolejnymi formami jego aktywności były podróże i prezentacje ksiąg dokumentujących kontakty artystyczne, a następnie poświęcenie się misjonarsko-charytatywnej działalności na dalekim wschodzie Rosji (1991-2004), gdzie tworzył kroniki spotkań z ludźmi poprzez autorski biuletyn "Zmień Świat".
Aktualną formą jego kontaktów jest rozsyłanie elektronicznych edycji "Zbioru Szkiców Projektów i Scenariuszy PORANNA KAWA". Wystawa prezentuje też indywidualne dzieła Wacława Ropieckiego z różnych okresów - fotografie i kolaże - ale wskazuje przede wszystkim na jego ideę spotkań, których celem jest zabieganie "o bliższy międzyludzki kontakt" - jak wyraził to w tytule wystawy prac polskich artystów, którą zorganizował w Amsterdamie w 1985 roku.