Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na kolejny comiesięczny wykład otwarty z cyklu „Tajemnice Ziemi i Wszechświata” w sobotę 8 lutego. Tym razem prelekcja poświęcona będzie roli czynników biologicznych w procesach geochemicznych oraz skało- i minerałotwórczych.
Podczas wykładu poruszone zostaną kwestie związane z udziałem mikroorganizmów w stymulacji procesów geologicznych, powstawaniem różnych minerałów, jak również zmian środowiskowych na terenach eksploatacji złóż. Omówione zostaną również mikrobiologiczne metody zwiększania wydobycia wybranych metali i ropy naftowej (aspekty biogórnictwa), które zastosowano z powodzeniem w wielu krajach świata.
Jak wyjaśnia dr Adriana Trojanowska-Olichwer - współcześnie w naukach geologicznych dostrzega się coraz częściej właśnie znaczącą rolę czynników biologicznych w procesach geochemicznych oraz skało- i minerałotwórczych. Prelegentka opowie m.in. o stromatolitach - formacjach skalnych należących do najstarszych śladów życia na naszej planecie. Są to skały węglanowe (jeden z rodzajów skał osadowych inaczej zwanych sedymentacyjnymi) złożone z cienkich lamin (warstw) węglanu wapnia, który wytrącił się z wody morskiej pod wpływem czynności życiowych sinic (Cyanobacteria).
Dr Adriana Trojanowska-Olichwer jest pracownikiem Instytutu Nauk Geologicznych na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, gdzie jest zatrudniona w Zakładzie Geologii Stosowanej i Geochemii.
Wykład zatytułowany "Geomikrobiologia, czyli mikroorganizmy w służbie geologii" rozpocznie się w sobotę 8 lutego o godz. 10.00. Zapraszamy do Instytutu Nauk Geologicznych - pl. Maxa Borna 9, sala 503 (V piętro).
Więcej o cyklu wykładów "Tajemnice Ziemi i Wszechświata" na stronie internetowej Instytutu. Zapraszamy na nie wszystkich zainteresowanych naukami przyrodniczymi, szczególnie gimnazjalistów i licealistów.
Uwaga - ze względu na duże zainteresowanie i ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest wcześniejsza telefoniczna rezerwacja u koordynatora wykładów (dr Jolanta Muszer, tel. 71 375 92 16).
Na zdjęciu stromatolit z kratonu Pilbara w Australii, datowany na okres paleoarchaiku, pochodzący ze zbiorów Muzeum w Tuluzie (fot. Didier Descouens, Wikimedia Commons, CC).