Kultura nie jest tekstem, kultura jest wydarzeniem. "Ja" odbiorcy jest równie istotne jak "ja" twórcy. Podstawą performatywnego myślenia o sztuce jest właśnie postrzeganie kultury nie jako systemu znaków, ale jako szeregu (czy też zbioru) widowisk (występów, performansów). Performatyka jako perspektywa badawcza, dyscyplina naukowa i przede wszystkim pewna społeczna idea przenosi punkt ciężkości z materialności na interaktywność, z wytworzonego znaku na proces jego powstawania i odbierania, z rzeczy na działanie. Ustanawia widza (współ)twórcą "dzieła sztuki" ze wszystkimi tego konsekwencjami zarówno estetycznymi, jak i etycznymi. Zatem to, co w gruncie rzeczy stanowić będzie temat wykładu, to aspekt odbioru we współczesnych formach widowiskowych (teatr, film, performance art) i widz, który nadaje sensy wydarzeniom artystycznym niezależnie od tych zaprojektowanych przez autorów widowiska (reżysera, performera).
Mgr Tobiasz Papuczys (ur. 1985) - absolwent wrocławskiej polonistyki (specjalność: teatrologia), doktorant w Zakładzie Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Instytutu Filologii Polskiej UWr, gdzie przygotowuje rozprawę doktorską pt. "Film-teatr-rytuał. Rola widowisk w twórczości filmowej Federica Felliniego" i prowadzi zajęcia z krytyki filmowej oraz z pogranicza teatru i filmu. Pracuje w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, w którym prowadzi klub dyskusyjny pod nazwą CaféTHEA, a od niedawna także Kino Teatralne - stały cykl prezentacji filmowych dotyczących teatru i sztuk pokrewnych. Niezależny krytyk teatralny, publikował
m.in. w "Nowej Sile Krytycznej", kwartalniku "nietak!t. Inne strony teatru", "Notatniku Teatralnym", "Studiach Filmoznawczych" i "Didaskaliach".