Lubińska Uczelnia przez ostatni miesiąc prowadziła na swojej stronie internetowej ankietę online, której celem było poznanie opinii studentów Uczelni na temat chęci zaangażowania się w zbiórkę krwi. Jak wynika z analiz,
studenci bardzo pozytywnie są nastawieni do tego typu akcji społecznych na Uczelni i z chęcią chcieliby się w nią włączyć.
Aż 90% ze studentów UZZM chce wziąć udział w akcji, a tym samym pragnie dołożyć małą cegiełkę do szczęścia innych. Z kolei
99% badanych uważa, że tego typu akcje społeczne powinny być organizowane na UZZM. Niektórzy nawet wyrazili swoją aprobatę do jeszcze częstszych akcji zbiórki krwi – nawet dwa razy do roku. Dodatkowo z ankiety wynika, że aż połowa z badanych już wcześniej oddawała krew i z chęcią to powtórzy.
- Postanowiliśmy zorganizować po raz pierwszy w historii naszej Uczelni zbiórkę krwi, gdyż widzieliśmy taką potrzebę oraz chcieliśmy kontynuować naszą działalność społeczną – tłumaczy Marta Dec, specjalista ds. promocji i marketingu UZZM. – Do tej pory angażujemy się w działalność ekologiczną – zbiórkę baterii na Uczelni – oraz charytatywną, tzn. pieniądze zebrane z utylizacji zakrętek przekazujemy na rehabilitację dziecka z autyzmem. Sądzimy, że przyszedł czas na nową aktywność. A w związku z tym, że dużymi krokami zbliża się okres letni, ponownie mogą pojawić się braki w bankach krwi. Dlatego też postawiliśmy na organizację zbiórki krwi na naszej Uczelni. Głęboko wierzymy, że nasi studenci zaangażują się w akcję, a tym samym nasza inicjatywa spotka się z zainteresowaniem z ich strony, a akcja będzie systematycznie kontynuowana – dodaje Marta Dec.
Jak zapewniają władze Uczelni –
akcja skierowana jest do studentów i absolwentów Uczelni, ale także do lokalnej społeczności, którą zachęcają do przyjścia
11 maja w godzinach 9:00-16:00 do lubińskiej Uczelni przy ul. Odrodzenia 21 i oddania 450 ml krwi. Ważne, by wziąć ze sobą dokument z aktualnym zdjęciem: Dowód Osobisty, Prawo Jazdy, Paszport, Książeczkę Wojskową, legitymację żołnierza wojskowego i
być po lekkim, beztłuszczowym śniadaniu. Każdy kto odda krew otrzyma ekwiwalent energetyczny (napój i czekolady) oraz upominki od Uczelni.
Rejestracja i punkt poboru krwiREJESTRACJA poprzedzająca pobór krwi będzie znajdować się na
holu głównym Budynku UZZM. Z kolei
PUNKT POBORU KRWI (Budynek przy ul. Odrodzenia 21, laboratorium chemii, sala nr 16 - wejście od ul. Traugutta).Kto może być dawcą krwi?Dawcą może być każda zdrowa osoba w wieku od 18-tu do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, o wadze powyżej 50 kg, ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Jednak są pewne rygory i przeciwwskazania, o których można przeczytać na stronie Uczelni
(www.uzzm.pl )
JAK PRZEBIEGA ODDANIE KRWI ?
Oddanie krwi to trzy etapy, które musi przejść każdy Dawca. Zajmują one razem maksymalnie 45-60 minut. 1.
Pierwszy etap to rejestracja i wypełnienie specjalnego formularza. Niezbędny jest też dokument tożsamości z aktualnym zdjęciem i numerem PESEL.
2.
Drugi etap to badania laboratoryjne i lekarskie, które kończą się kwalifikacją do oddania lub dyskwalifikacją, która uniemożliwia oddawanie krwi czasowo lub na stałe. Przed wizytą w gabinecie lekarskim pobierana jest próbka krwi w celu sprawdzenia poziomu hemoglobiny.
3.
Trzeci etap to oddanie krwi, po uprzednim umyciu i zdezynfekowaniu przedramienia, założeniu fartucha ochronnego i ochraniaczy na buty.
4.
Wypocznij jeszcze przez około 10-15 minut i odbierz czekolady, które mają uzupełnić ubytek energetyczny. Możesz odebrać też zaświadczenie do pracy.
FAKTY dot. zbiórki krwi:- Cały proces oddawania krwi trwa zwykle mniej niż jedną godzinę.
- Większość ludzi czuje jedynie lekkie ukłucie igłą, a samo oddawanie krwi jest bezbolesne.
- Oddanie 450ml krwi pełnej nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia przeciętnego dorosłego i zdrowego człowieka, którego waga ciała jest nie mniejsza niż 50kg. Aby wyeliminować ryzyko w przypadkach szczególnych, każdy dawca przed oddaniem, wypełnia ankietę i przechodzi kwalifikacyjne badanie lekarskie.
- Tylko jednorazowy sprzęt używany jest podczas donacji. Nie obawiaj się zarażenia wirusem HIV.
- Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych nie jest przeciwwskazaniem do oddania krwi.
Wszystkie informacje na temat zbiórki krwi na UZZM można uzyskać pod nr tel. (76) 749 89 25 lub e-mailowo: promocja@uzzm.pl Liczymy na Wasze mocne zaangażowanie. Wierzymy, że wspólnie możemy osiągnąć wiele i pomóc innym!