Bezpłatne warsztaty „111 minut do kariery” odbędą się 22 maja (wtorek) o godzinie 11:00 w SWPS Wrocław, w Sali 119.
Do studentów, którzy myślą o pracy, będą „strzelać”
profesjonalni rekruterzy. Na razie w ramach bezpłatnych warsztatów, które mają
ich oswoić z polskim rynkiem pracy.
Prawie 100 studentów dokładnie w 111 minut
zapozna się z takimi pojęciami, jak „personal branding”, „stress interview”,
„extreme interview”, czy „dress code”. Pojęciami, z którymi dotychczas się nie
spotkali, a które mają ogromny wpływ na to, czy w przyszłości znajdą pracę. 22
maja studenci Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej spotkają się z doradcami
personalnymi oraz specjalistami rynku pracy na bezpłatnych warsztatach
organizowanych w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „111minut do
kariery”. – Wrocław to nasza trzecia przystań. Dotychczas spotkaliśmy się ze
studentami Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz studentami Akademii Leona
Koźmińskiego w Warszawie. W tej chwili prawie 300 studentów wzięło już udział w
naszym projekcie. To pokazuje, że studenci potrzebują takiej wiedzy – mówi
Artur Ragan, rzecznik prasowy organizatora kampanii, agencji pracy Work
Express.
Studenci zmierzą się ze stresem
Pod koniec kwietnia rozpoczęła się ogólnopolska kampania edukacyjna skierowana do studentów „111 minut do kariery”. Projekt ma pomóc polskim studentom w poruszaniu się po rynku pracy i oswojenie ich z pojęciami, z którymi dotychczas nie mieli żadnego kontaktu i o których nawet nie słyszeli. Dotychczas doradcy personalni oraz specjaliści rynku pracy spotkali się ze studentami w Katowicach oraz w Warszawie.
- „111 minut do kariery”, to pierwszy tego typu projekt realizowany na terenie Polski. W ciągu kilku miesięcy zamierzamy się spotkać ze studentami największych uczelni w kraju. Nasze warsztaty składają się głównie z ćwiczeń praktycznych, dlatego studenci z Wrocławia na własnej skórze przekonują się, jak może wyglądać rozmowa kwalifikacyjna, a tym samym czego w przyszłości mogą się spodziewać podczas spotkania z rekruterem – zdradza Ragan.
Wszystko za sprawą zaaranżowanych rozmów, w których udział biorą uczestnicy warsztatów. Dzięki nim studenci z SPSW we Wrocławiu przekonają się na własnej skórze, czym jest „stress interview” oraz „extreme interview”. – Ale co istotniejsze, dowiedzą się po co są przeprowadzone akurat tego typu rozmowy oraz jak skutecznie wybrnąć z sytuacji stresującej, nie tracąc oczywiście w oczach rekrutera. Kiedy w Katowicach i Warszawie przeprowadzaliśmy takie rozmowy, studenci robili wielkie oczy i byli w szoku, że coś takiego jak „stress interview” w ogóle istnieje – mówi Ragan.
Od CV, przez manekina po Facebooka
Nawet CV, który wydaje się prostym dokumentem aplikacyjnym, przysparza studentom wielu problemów. – Inaczej, oni nie zdają sobie z tego sprawy, że tak jest. Jako agencja pracy, dostajemy od studentów CV każdego dnia. I proszę mi wierzyć, na palcach jednej ręki możemy policzyć te, które nie mają błędów. I nie chodzi wcale o błędy ortograficzne, a np. adresy mailowe w stylu wladcaciemnosci@domena.pl lub brak klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych. To pierwsze wywołuje uśmiech na twarzach osób rekrutujących, ale to drugie powoduje, że CV od razu ląduje w koszu. Rekordziści popełniają nawet po 20 takich gaf w jednym CV.
Dlatego na warsztatach studenci dowiedzą się także, jak najlepiej zaprezentować się dzięki CV. Mało tego, Ci najaktywniejsi tuż po zakończeniu warsztatów, będą mogli bezpłatnie skorzystać z indywidualnej porady doradcy personalnego -– zdradza Ragan.
Jeszcze większe zdziwienie na twarzach studentów wywołuje pojęcie „personal branding”. Niemal każdy student posiada konto na przynajmniej jednym z portali społecznościowych. Młodzi Polacy „żyją” w Internecie, nie wiedząc, że owe życie sprawdzają rekruterzy i potencjalni pracodawcy. – Podczas 111-minut, uczestnicy naszych warsztatów po pierwsze dowiedzą się, jak zabezpieczyć się w sieci przed niechcianymi treściami, a po drugie i istotniejsze, dowiedzą się, jak zadbać o własną markę w Internecie. Udowodnimy, że nasza obecnośc w sieci, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu, może bardzo nam pomóc w znalezieniu wymarzonej pracy – mówi Piotr Rzebko, specjalista od „personal brandingu”.
Na warsztatach studenci zapoznają się także z… manekinem, którego w ramach zasad zajęć z „dress code” będą musieli przygotować na rozmowę kwalifikacyjną.
Na warsztaty można się zapisać poprzez stronę internetową kampanii – www.111minut.pl.