Wystawa “Zapomniane oblicza” została przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Jej temat okazał się na tyle interesujący, że od roku wystawa wędruje po Polsce ukazując ludzkie oblicza utrwalone na archeologicznych zabytkach.
Prezentowane są 53 zabytki datowane od IV tysiąclecia p.n.e. do XVII w.n.e przedstawiają ludzkie twarze, zarówno zwykłych śmiertelników jak i cesarzy, świętych lub bóstw.
Zaklęte w glinie, metalu czy szkle podobizny pozwalają nam lepiej poznać i choć częściowo zrozumieć naszych przodków. Niemal codziennie nowych informacji o życiu dawnych mieszkańców Polski dostarczają wykopaliska archeologiczne. Nadal jednak niewiele wiemy o wyglądzie ludzi, którzy tworzyli poszczególne społeczności.
Nowoczesne metody pozwalają odtworzyć ich podobizny tylko wtedy, gdy zachowały się fragmenty szkieletu zmarłego. W przypadku osób pochowanych w obrządku ciałopalnym nie jest to możliwe. Ale twarze z przeszłości przetrwały na różnego typu zabytkach archeologicznych, jednak z racji dominacji przedstawień zoomorficznych, należą one do rzadkości. Znane dzisiaj przedstawienia ludzkiej twarzy są bardzo często jedynie jej zarysem, pozbawionym ust, oczu, uszu lub nosa. Zdarzają się jednak przedmioty - np. monety, gdzie oblicza odwzorowane są z duża dbałością o szczegóły.
Na wystawie prezentowane są przedmioty o różnym przeznaczeniu powstałe w okresie od neolitu (5500 - 2300 r.p.n.e.) do XVII wieku. Dużą grupę stanowią gliniane figurki oraz wykonane z tego samego materiału naczynia. Jednym z najciekawszych fragmentów wystawy jest kolekcja kilkunastu monet z czasów Imperium Rzymskiego.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów jedenastu polskich muzeów. Wrocławskie Muzeum Archeologiczne reprezentuje na wystawie kabłąk wiadra brązowego pochodzący z okresu wpływów rzymskich.
Wystawa czynna do 30.05.2012
Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu.