18 listopada 2011 (piątek)
Wystawa Michała Sikorskiego - Przekraczanie granic symbolu - Galeria Browart
Michał Sikorski jest wybitnie uzdolnionym malarzem posiadającym niezwykłą wyobraźnię kolorystyczną! naturalne poczucie formy. W swoich obrazach odwołuje się do najlepszych tradycji polskiego malarstwa, w którym przede wszystkim kolor stanowił istotny element artystycznego wyrazu.
We wszystkich przez lata malowanych obrazach, w kreowaniu poetyckich i barwnych światów, zauważa się niezwykłą inwencje tematyczną i bogactwo malarskiej materii. Są tu oczywiste odniesienia do natury, do rzeczywistości, poddawanej subtelnej literacko - malarskiej narracji.
Michał Sikorski, będąc w pełni świadomym używanych środków, właściwych dla jego artystycznej osobowości, jest też malarzem ciągle poszukującym. Obecnie w jego malarstwie dokonuje się bardzo istotna próba doświadczenia obrazu jako kompozycji otwartej. Ten artystyczny zamysł nazywany: „ bez początku, bez końca", ma być też niejako wielokrotną rejestracją samego procesu kształtowania „otwartej" formy obrazu, zbliżaniem się do samodefiniującego się języka malarstwa - do zmysłowej sfery współbrzmienia materii i koloru, do bardziej abstrakcyjnego i niejednoznacznego przekazu.
Prof. Stanisław Ryszard Kortyka
Przekraczanie granic symbolu
Pomysł projektu pojawił się podczas pracy nad moją ostatnią indywidualną wystawą w 2010, która odbyła się w Galerii „Za szkłem” we wrocławskiej ASP. Tytuł wystawy: ”Nie ma początku, nie ma końca”. Wśród obrazów figuratywnych, czyli tego świata przedstawień w którym najczęściej się poruszam. Jeden z obrazów, nieprzedstawiający, który stał się dla mnie inspiracją do stworzenia całego cyklu (ciągu) obrazów.
Wystawa nosi tytuł: „Przekraczanie granic symbolu” odnosi się do tradycji malarskich, wykorzystując doświadczenia nabywane w wieloletniej praktyce malarskiej. Pragnę stworzyć przemyślane „ciągi” malarskie, łącząc je w „niekończący” się obraz, działający skalą, intensywnością zagęszczających się struktur, nawarstwiających się do granic możliwości znaków malarskich, ornamentów, przenikań płaszczyzn kolorystycznych, intensywnością wykorzystujących możliwości pełnej gamy chromatycznej, po wyciszone kompozycje utrzymane w gamie monochromatycznej. Od lekkości laserunku, po fakturowe potraktowanie powierzchni podobrazia. Całość przedstawienia składająca się z kilkudziesięciu płócien (200/170cm jeden moduł) stworzy „niekończącą” się kompozycje malarską, która powinna doprowadzić do zamierzonego celu. Wydobycia stworzonych znaków wynikających z tzw. gestu malarskiego, jak również używanych z zamysłem od wielu lat poszukiwanych własnych symboli, ułatwiających, czy pomagających w odczytywaniu moich kompozycji malarskich, oraz przełamywanie granic percepcji widza.
Chcę, aby ten pomysł zaistniał, czy był komponowany z obrazów nieprzedstawiających, a siła budująca, którą do tej pory były figury, będące filarami obrazu, zastąpiły ornamenty, utkane głównie poprzez naturalny gest, który jest mi najbliższy w działaniach malarskich. Jest to dla mnie osobiście również rodzaj oswobodzenia się z pewnego rodzaju ram. Poszukiwania własnego języka, przekraczania granic poszukiwań w sferze malarskiej, jak również eksplorowania nowych, wciąż odkrywanych ścieżek symbolu, własnego znaku, ornamentu.
Browar Mieszczański we Wrocławiu zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Michała Sikorskiego
09 Listopada 2011 o godzinie 18:00
wystawa czynna bedzie do 18 listopada
ostatnia zmiana: 2011-11-03