27 listopada 2011 (niedziela)

„Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata” rusza we Wrocławiu!

Trzy dni najlepszych, nagradzanych na światowych festiwalach dokumentów o zmieniającym się świecie, innych kulturach i dalekich podróżach.

15 godzin projekcji, od piątku do niedzieli we wrocławskim Kinie Lwów (25-27.11).

W piątek, 25. listopada, do Kina Lwów we Wrocławiu zjadą miłośnicy dobrych filmów dokumentalnych - rasowego „kina świata”, podróżnicy, odkrywcy i eksploratorzy. Festiwal otworzy Ryszard Czajkowski – znany podróżnik, dziennikarz, operator filmowy, polarnik, członek The Explorers Club. Zaprezentuje filmy z 35 lat swoich podróży -  niezwykle rzetelne, ciepłe obrazy, pełne szacunku dla odległego świata.
Kolejne dwa dni (sobota 26. listopada i niedziela 27. listopada) wypełnią filmy dokumentalne nagradzane na najważniejszych festiwalach świata, pokazywane w trzech blokach tematycznych: Podróże, Przygoda i Cywilizacja.

Najważniejszych wydarzeniem Festiwalu będzie polska premiera filmu „YOGAWOMAN” – dokumentu o fenomenie rozprzestrzeniania się jogi na cały świat, która odmieniła życie milionów nadpobudliwych, przepracowanych, wielozadaniowych współczesnych kobiet.
Odwiedzający festiwal będą też mogli dołączyć  do grupy turystów, którzy przygotowują się do wyprawy… w kosmos („Kosmiczni turyści”) i poznają kulisy rodzącej się turystyki kosmicznej.
Obraz „180 stopni na południe” to odtworzenie epokowej podróży Yvona Chouinarda, założyciela firmy Patagonia i Douga Tompkinsa, twórcy The North Face, których celem był w 1968 roku wulkaniczny szczyt Cerro Corcovado w Ameryce Południowej. Film nie jest jednak zwykłym, ekstremalnym dokumentem. To próba głębszego zastanowienia się nad losami społeczeństw „dotkniętych” przez cywilizację.

„Długi Marsz 70 lat później” można odebrać jako lekcję nowoczesnego patriotyzmu. Młodzi podróżnicy ruszyli z Rosji di Indii śladami bohaterów słynnej ucieczki z 1941 r. W swoim filmie chcieli pokazać światu prawdziwego bohatera, który rzucił wyzwanie sowieckiemu imperium, a swoją wędrówką dał przykład nieposkromionej woli przetrwania.
 „Żyć poza systemem” opowiada o polskiej rodzinie, która 14 lat temu wyjechała z Polski do Argentyny. Wraz z trójką dzieci przemierzyli dużą cześć Ameryki Południowej, żyjąc m.in. na pustyni Atakama w Chile, wśród boliwijskich Indian, czy tez z napotkanym szamanem w Boliwii. Subtelna propozycja do …opuszczenia systemu.
W filmie „Życie Jane” poznamy pasję Dr Jane Goodall – ikony ekologii, która zainteresowanie szympansami zamieniła w pierwsze tego typu poważne naukowe badania nad naczelnymi.
Ten film może być dla niektórych wstrząsem światopoglądowym! Przekonamy się też, że „przejście” świata na energię odnawialną nie jest nierealnym snem, jak próbują udowodnić media, lecz całkiem prawdopodobną i realną wizją przyszłości („Czwarta rewolucja”).
W końcu wejdziemy w świat, w istnienie którego nie uwierzycie – świat współczesnych kobiet skazanych w  Ghanie na życie jako „wiedźmy” („Wiedźmy z Gambagi”).

Na koniec widzowie zajrzą do Afryki i poznają kulisy działania wielkich rezerwatów i parków przyrody, próbując odpowiedzieć sobie na pytanie „Gdzie się podziali ludzie zamieszkujący te rajskie krajobrazy?”(„Krajobraz bez ludzi”). Ten film bez wątpienia podniesie ciśnienie oglądającym.  
Nie zabraknie też nominowanego do Oscara pełnometrażowego “Śmietniska” w reżyserii Lucy Walker. Film z muzyką Moby’ego opowiada historię nowojorskiego twórcy pop-artu Vika Muniza, który wyrusza do ojczystej Brazylii, na największe na świecie wysypisko śmieci, Jardim Gramacho, mieszczące się na peryferiach Rio de Janeiro, by zrealizować projekt, który poprawi życie miejscowych mieszkańców wysypiska.

Program filmowy będzie wzbogacony o warsztaty filmowe, które poprowadzi znany twórca dokumentów Marcin Mamoń, reżyser filmu “Długi marsz 70 lat później”.

W czasie imprezy widzowie zagłosują na najlepszy film (nagroda publiczności „Czwarty Żywioł”), wezmą udział w licznych konkursach. Całość, jak zawsze, poprowadzą podróżnicy i dziennikarze – Marek Tomalik i Piotr Trybalski.


ostatnia zmiana: 2011-10-17
Komentarze
Wybrane imprezy we Wrocławiu i okolicy
29 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Malowanie przy winie we Wrocławiu!
29 listopada 2024 (piątek), godz. 20:00
Ladies Duet by Paulina Gołębiowska & Ola Turoń
29 listopada 2024 (piątek), godz. 22:00
Projekt Pralnia: Gregor Tresher (Cocoon)
29 listopada 2024 (piątek), godz. 23:00
Anja Schneider | Transformator | Wrocław
29 listopada 2024 (piątek), godz. 23:30
Late Night Jazz Jam Session - darmowe wejście
30 listopada 2024 (sobota), godz. 15:00
Erykah Badu by Anna Nguyen
30 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
Bal Andrzejkowy z Vertigo Band
30 listopada 2024 (sobota), godz. 20:00
EABS | Wrocław
30 listopada 2024 (sobota), godz. 22:30
Saturday Night Duets - darmowy wstęp
30 listopada 2024 (sobota), godz. 23:00
SPEECHLESS: Miyagi & Pascale Voltaire
Polityka Prywatności