28 sierpnia 2011 (niedziela)

Wystawa prac Nicoli Tucker, Macieja Hoffmana i Janusza Golika, poświęconą Holocaustowi.

Prace Nicoli Tucker, Maciej Hoffman oraz Janusz Golik tworzą całość odwołując się do tragicznych losów narodu żydowskiego podczas II Wojny Światowej. Autorzy chcą zwrócić uwagę odbiorcy na każdy wymiar tej tragedii, wzbudzić w nim empatię i refleksję nad tragicznymi doświadczeniami wielu milionów istnień ludzkich.

Wystawa, na którą składa się kilkanaście malowideł, rzeźb i instalacji przestrzennych, złożonych m.in. z drutu kolczastego czy torów kolejowych, pokazana została już w Oxfordzie i w Barry (Walia), gdzie wzbudziła żywe zainteresowanie. W 2012 roku odwiedzi ona również Londyn i Cardiff (z okazji Holocaust Memorial Day).  Za każdym razem zbiór wzbogacany jest przez autorów o nowe prace. Jak wskazują twórcy – często dzieje się to pod wpływem samych odbiorców, którzy dzielą się z nimi swoimi odczuciami i przemyśleniami? Efektem tego jest ciągły rozwój wystawy oraz artystycznej wrażliwości jej autorów. Tytuł wystawy jest metaforą obrazującą tragiczne losy ofiar Holocaustu - linią, zerwaną tak jak dramatycznie przerwane zostało ich życie.

Wrocław, jako kolejny przystanek tej wędrującej ekspozycji, wybrany został nieprzypadkowo. Bogata historia miasta, ogromna rola jego społeczności żydowskiej w przedwojennym życiu publicznym, artystycznym i naukowym, jeszcze bardziej wzbogaca wymowę wystawy. Wrocław, jako miasto podkreślające swoją dziejową wielokulturowość, jak mało które miejsce stwarza okazję do zwrócenia uwagi odbiorcy wystawy na potrzebę tolerancji między ludźmi wszystkich raz i wyznań.
Nicola Tucker – urodziła się w Walii w 1971 roku.  Jest artystką, działacz humanitarny i społeczny (m.in. jest przedstawicielem Centrum Szymona Wiesenthala na Wielką Brytanię). Jest organizatorka wielu wydarzeń społecznych w rodzinnej Walii, a także wyjeżdża w rejony konfliktów zbrojnych z Legią Cudzoziemską udzielając pomocy ofiarom działań wojennych.
Maciej Hoffman – wrocławianin, urodzony w 1964 roku, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem, grafika i ceramiką
Janusz Golik – urodzony w 1953 roku, grafik, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie prowadzi autorską galerię Van Golik oraz firmę projektową.

3.08- 28.08.2011 (wernisaż – 03.08 – środa o godz.17.00)
Muzeum Miejskie Wrocławia


ostatnia zmiana: 2011-07-26
Komentarze
Polityka Prywatności