Z okazji 40. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami, w Dworze Artusa obejrzeć będzie można niezwykłą wystawę.
Willy Brandt i Polska. Przezwyciężenie podziału Europy to wystawa opisująca życiową i polityczną drogę socjaldemokraty - począwszy od dzieciństwa w cieniu I wojny światowej, poprzez emigrację w Szwecji i Norwegii oraz pierwsze kroki na scenie politycznej, aż po inicjatywę zbliżenia Polski i Niemiec. Ta ostatnia, wypracowana na mocy układu z 1970 roku, zaowocowała uznaniem przez zachodnie Niemcy granicy na Odrze i Nysie.
Polityka wschodnia Brandta utorowała drogę nowym stosunkom dyplomatycznym. Gest podczas składania wieńca pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie (Kanclerz padł na kolana na mokrym asfalcie zastygł z opuszczoną głową i złożonymi rękoma). Ten gest zmienił postrzeganie Niemców w Polsce. Pokazał ich nowe oblicze - pełne skruchy, żalu, proszące o wybaczenie. Celem działalności polityka było rozliczenie się z wojenną przeszłością, otwarcie nowych kart historii i wyznaczenie kolejnych torów dla polityki obu krajów. Polska i Niemcy mogły zwrócić się ku wspólnej przyszłości.
Data wystawy nie jest przypadkowa - nawiązuje do 40. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami z 7 grudnia 1970 roku. Jej zadaniem jest zilustrowanie trudnej, lecz ostatecznie zwieńczonej sukcesem historii stosunków polsko-niemieckich. Współorganizatorem wystawy jest Fundacja im. Friedricha Eberta, a honorowym patronatem wydarzenie objęli: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz Wicemarszałek Sejmu RP Jerzy Wenderlich.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie panelowa dyskusja z udziałem Joachima Bleickera (konsul generalny RFN w Gdańsku), Gerharda Gnaucka (korespondent 'Die Welt' w Warszawie), Adama Krzemińskiego (publicysta tygodnika 'Polityka') i prof. Leszka Żylińskiego (Uniwersytet Mikołaja Kopernika). Jej celem będzie próba przyjrzenia się burzliwym losom stosunków polsko-niemieckich od czasów Willy'ego Brandta po dzień dzisiejszy.
Wystawa będzie czynna do 26 sierpnia 2011
WSTĘP WOLNY
dodane przez Artus