06 lutego 2011 (niedziela)
Hades?
Tomasz Tomaszewski jest jednym z najbardziej znanych polskich fotografów. Jego zdjęcia prezentowane były na całym świecie - w Nowy Jorku, Paryżu, Berlinie, Tokyo, Amsterdamie, Tel Avivie, Toronto i wielu innych miastach, a liczne autorskie fotoreportaże publikowały prestiżowe pisma, m.in. Stern, New York Times, Vouge, Zeit Magazine czy National Geographic.
Cechą charakterystyczną twórczości Tomasza Tomaszewskiego jest wyjątkowa przenikliwość i umiejętność obserwacji, która nie dopuszcza kompromisów , ale w której zawsze ujawnia się wielka życzliwość do portretowanych ludzi i do napotkanej rzeczywistości. Taki subtelny i humanistyczny sposób przedstawienia mocnych tematów i wydarzeń, jest coraz mniej popularny wśród fotoreporterów prasowych, dlatego jako jeden z nielicznych współczesnych polskich fotografów, wpisywany jest do panteonu nazwisk reprezentujących długą tradycję fotoreportażu humanistycznego. W ciągu ostatnich lat Tomasz Tomaszewski zaprezentował kilkanaście znakomitych projektów tj.: „Cyganie” , „Rzut Beretem” , „W poszukiwaniu Ameryki”, „Ostatni, współcześni Żydzi”, czy najnowszy projekt „ Hades?”. Podejmował w nich dyskusje nad kondycją zmieniającego się świata, ale przede wszystkim stawał w obronie ludzi niesprawiedliwie marginalizowanych, często bardzo negatywnie ocenianych przez obserwatorów zewnętrznych, którzy swoją ocenę opierali jedynie na niezweryfikowanych stereotypach. Prace Tomaszewskiego w zupełnie innym świetle i barwie pokazały Polskich Cyganów czy mieszkańców zrujnowanych terenów dawnych PGR-ów.
W najnowszym fotoreportażu Hades?, Tomasz Tomaszewski próbuje zmierzyć się z powszechną opinią o Śląsku i jego mieszkańcach. Reinterpretację „Śląska” rozpoczyna mocnym, czerwonym akcentem elewacji jednego z budynków Nikiszowca, słynnej śląskiej dzielnicy. Pokazuje krajobraz pełen kontrastowych, ostrych i nasyconych barw. W kolejnych pracach zaskakuje, ale i oczarowuje. Odkrywa miejsca niezwykłe i malownicze w pozornie ponurych kopalniach i hutach. W portretach ludzi ujawnia jeszcze jedno oblicze Śląska – miejsca egzotycznego, pełnego humoru, zamieszkałego przez niezwykłe postacie. Akt górnika, który bez żadnej pruderii, prezentuje swoje nagie ciało, leżąc nonszalancko, ubrany jedynie w górniczy kask, jest tylko jednym z przykładów. Autor tak mówi o swoim projekcie: Autor o wystawie - "Moją intencją było uhonorowanie ludzi ciężkiej, fizycznej pracy. Robotników. Wybrałem Górny Śląsk, gdzie etos pracy, tradycje oraz rytuały z nim związane, wydawały mi się najbardziej żywe, widoczne i barwne. Polska zmienia się szybko i na wielu moich fotografiach widać czynności, miejsca i przedmioty odchodzące już do historii. Jest to więc również w jakimś fragmencie opowieść o samym Śląsku. Dzisiaj."
Jeśli ktoś wciąż uważa, że Śląsk jest pozbawiony kolorów, wyrazistości czy poczucia humoru, to najnowszy fotoreportaż Tomasza Tomaszewskiego - Hades? ostatecznie zrewiduje jego poglądy.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 80 kolorowych prac wykonanych na Górnym Śląsku w latach 2009-2010.
Wystawa zorganizowana przez Muzeum Miejskie Wrocławia oraz Annę Gondek - kurator wystawy.
Muzeum Miejskie Wrocławia, Stary Ratusz, Wrocław
14.01 – 06.02.2011
ostatnia zmiana: 2011-01-11