14 grudnia 2010 (wtorek), godz. 19:00

Wibracje Taneczne II Edycja

Główną ideą programu tanecznego organizowanego w ramach Wibracji Tanecznych w Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu jest prezentacja najciekawszych nurtów sztuki tańca.

Program ukierunkowany jest na budowanie sytuacji spotkania różnych form ruchu.
Różnorodność prezentacji artystów jest  kluczowym elementem programu. Tworzenie w rozmaitych warunkach, indywidualne zainteresowania tematyką, estetyką,  podejściem do procesu twórczego, odgrywają ważną rolę w pracy artystów. Dlatego taki projekt zawiera ważny aspekt edukacyjny: otwiera na różne formy współczesnej sztuki  i prowokuje dyskusję.

Program :
Data:14.XII 2010
Godz: 19.00
Miejsce: Centrum Sztuki Impart
        ul.Mazowiecka 17 Wrocław

JUSTYNA JASŁOWSKA ,,Sztuka pływania”
Reżyseria, choreografia, przestrzeń, wykonanie : Justyna Jasłowska
Reżyseria świateł : Wojciech Maniewski,  Justyna Jasłowska
Muzyka : Bryan Eno
Video : Emil Zięba
Grafika: Patrycja Płanik
Produkcja: Festiwal Międzynarodowe Konfrontacje Teatralne, International Maat Festival
SZTUKA PŁYWANIA to spektakl bliski konceptualnej sztuce tanecznej. Zbudowany w dużym stopniu na podstawie doświadczeń z poprzedzających go akcji happenerskich w terenie ( lipiec 2009). Działania te miały charakter angażujący publiczność. Osoby zachęcone do wzięcia udziału w akcji proszone były o prezentowanie gestów lub sekwencji ruchowych wykonywanych w ich wyobrażeniu przez pływaków. Osoba performera starała się je powtórzyć i w  ten sposób „pobierała naukę pływania”. Pływanie przeniesione na ląd stanowi punkt wyjścia w poszukiwaniach choreograficznych i w estetyce. Kinetyka ruchu pływaka oraz formy jakie przybiera wówczas ciało, uchwycone niczym w stopklatkach. Akcja jest także wyjściem ku subiektywnej fobii performera przed wodą i zwrócenie uwagi, że pływać można poza wodnym kontekstem.

Koniecznie spełniać marzenia.
Podjęty zostaje  rodzaj gry (z) kontekstami. Ruch pływaka, marginalny wobec procesu pływania, a niezwykle plastyczny i ciekawy, zostaje odłączony od naturalnego środowiska wodnego i poddany analizie. Być może poza rodzimym przeznaczeniem, rodzą się nowe sensy a konwencje tracą rację bytu?
Nie odwołuję się do wspomnień, nie poruszam zjawisk obecnych w literaturze, mediach czy ideologiach. Wybrany moment rzeczywistości, specyfika miejsca oraz dyktowane tym zjawiska.
Inny kierunek poszukiwań i odczytywania to strefa sceniczna. Estetyka całości rozpięta między chłodną i oszczędną sztuką konceptualną a campowym przerysowaniem, nachalnością, absurdem. Nieustające  odpływanie w marzenia i fantazjowanie, uchwycenie klimatu odpoczywania aż do rozleniwienia, rozpłynięcia, rozpuszczenia, odpuszczenia.

Znajduję się nad wielka wodą, pod słońcem, które świeci i zagrzewa. A ja nie umiem pływać i nie pojmę tego nigdy. Znajduję rozwiązanie poza przeznaczeniem.
JUSTYNA JASŁOWSKA:  pracownik artystyczny Centrum Kultury w Lublinie, związana z Teatrem Maat Projekt  od momentu powstania grupy (2004). Brała udział we wszystkich ważniejszych działaniach teatru i tworzy ścisły trzon zespołu. Magister socjologii, studiowała również kulturoznawstwo. Współpracuje z Teatrem Ciała Limen (od 2006 roku) oraz z Campagne La Sablier (od 2005 roku), tworzy własne choreografie (Spirale, Kill Bill vol.0, Sztuka Pływania). Stypendystka edukacyjnego programu tanecznego Alternatywna Akademia Tańca (Art Foundation, Stary Browar, Poznań). Tańca (różne techniki: butoh, współczesny, BMC, autentic movement) uczyła się jako uczestniczka wielu warsztatów i programów tanecznych w Polsce i za granicą. Trenuje kung-fu, styl modliszki.
 
Adam Kamiński, pomysłodawca i kurator Mandala Performance Festival, o spektaklu :
 
Justyna Jasłowska umiejętnie łączy w swojej twórczości elementy tańca, muzyki, nowoczesnych mediów, happeningu, sztuki akcji. Świadomie wprowadza działania innowacyjne, przez co rozszerza obszar twórczej penetracji. W swojej pracy skupia uwagę na jednostce, na jej problemach egzystencjalnych i komunikacji społecznej(…).
Uważam, że w jej twórczości widoczna jest radość z  manifestowania swojego „ja“ w różnych dziedzinach artystycznych. Oglądanie i przeżywanie świata transponuje w nowych przedsięwzięciach(...).
Solo ,, Sztuka pływania” to swoisty performans społeczny, który koncentruje się na spostrzeżeniu, że wszelka ludzka aktywność opiera się, (szczególnie wykonywana świadomie) na powtarzaniu pewnych ustalonych norm zachowania przyjętych w danych kulturach, poza tym zawsze podczas tego odgrywania towarzyszą mu widzowie.
 
Spektakl ,,BETWEEN  STH & STH”

reżyseria i choreografia: Katarzyna Mróz i Kinga Boruń
desgin: Emil Zięba

Pogranicze czegoś i czegoś, the border (line) between sth and sth,
dziwny stan na pograniczu zachwytu i przerażenia, a strange state between fascination and fear, grać na pograniczu faulu, to play an agressive game,
jest wynikiem istnienia granicy, that
because the border exists.

“….wiedzie doń sześcioro drzwi
otwartych ze wszystkich stron, w sieni widzę błękitne niebo, ściana wschodnia
zderza się ze ścianą zachodnią, a w pokoju nie ma mebli...”

To praca dwóch bliskich sobie performerek, których wizje zaczęły się od absurdu, przeszły stany labilności i do tej pory nie widać postaci końcowej. Cieszą się na każde wspólne spotkanie. To komentarz do formy. Treść czuje się bez trudu. 

Kinga Boruń -  Tancerka i performerka współpracująca z Teatrem Maat Projekt od 2006 roku. Od tego czasu tworzy ścisły trzon zespołu. Brała udział niemal we wszystkich działaniach teatru oscylujących wokół spektakli tanecznych, performance oraz video dance. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca (starybrowarnowytaniec.pl), gdzie kształci się pod okiem wybitnych choreografów tańca współczesnego oraz sztuki performance w systemie coaching projekt. Animatorka kultury i studentka filozofii na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Pracuje niezależnie nad własną postacią ruchu performatywnego.

Katarzyna Mróz - Związana z teatrem Maat Projekt od 2005 roku. Brała udział niemal we wszystkich działaniach teatru (performance, spektakle taneczne, video dance).  Tam zdobywała doświadczenie z zakresu tańca intuitywnego oraz butoh, uczestnicząc w warsztatach organizowanych przez teatr. Współpracowała także  z Teatrem Performer założonym przez rodzinę Dudzińskich, który skupia się wokół malarstwa, performance, sztuki intuitywnej oraz  audio art. Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie studentka anglistyki. Na co dzień próbująca łączyć życie zawodowe z pasją teatralną.
 

ostatnia zmiana: 2010-11-24
Komentarze
Wybrane imprezy we Wrocławiu i okolicy
29 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Malowanie przy winie we Wrocławiu!
29 listopada 2024 (piątek), godz. 20:00
Ladies Duet by Paulina Gołębiowska & Ola Turoń
29 listopada 2024 (piątek), godz. 22:00
Projekt Pralnia: Gregor Tresher (Cocoon)
29 listopada 2024 (piątek), godz. 23:00
Anja Schneider | Transformator | Wrocław
29 listopada 2024 (piątek), godz. 23:30
Late Night Jazz Jam Session - darmowe wejście
30 listopada 2024 (sobota), godz. 15:00
Erykah Badu by Anna Nguyen
30 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
Bal Andrzejkowy z Vertigo Band
30 listopada 2024 (sobota), godz. 20:00
EABS | Wrocław
30 listopada 2024 (sobota), godz. 22:30
Saturday Night Duets - darmowy wstęp
30 listopada 2024 (sobota), godz. 23:00
SPEECHLESS: Miyagi & Pascale Voltaire
Polityka Prywatności