19 października 2010 (wtorek)
Wielka Inauguracja „Pociągu do nieba”
Już we wtorek 19 października odbędzie się Wielka Inauguracja największej rzeźby miejskiej w Polsce „Pociąg do nieba”. Na tę chwilę artysta Andrzej Jarodzki czekał szesnaście lat.
Uroczystość Otwarcia zaplanowana została w dwóch częściach: Uroczystość Otwarcia z udziałem Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza oraz część wieczorną - Inaugurację z wielką iluminacją „Pociągu do nieba” i koncertem zespołu All Sounds Allowed.
Uroczystość Otwarcia rozpocznie się o godzinie 12.00 na pl. Strzegomskim we Wrocławiu. Przybędą na nią znamienici goście, m. in. Prezydent Wrocławia Rafała Dutkiewicz oraz Przedstawiciele Władz Miejskich, autor rzeźby Andrzej Jarodzki, Mecenas firma Archicom oraz Partnerzy akcji. Uroczystość otworzy pokaz fragmentu pantomimy „Stazione Termini” w reżyserii Marka Oleksego w wykonaniu aktorów Teatru Pantomimy. Po obejrzeniu fragmentu przedpremierowej sztuki głos zostanie przekazany Panu Prezydentowi, Archicomowi, który podjął się realizacji tego przedsięwzięcia oraz Andrzejowi Jarodzkiemu. Prezydentowi Miasta zostanie wręczony lizak kolejowy będący symbolem przekazania rzeźby ”Pociąg do nieba” wrocławianom. Całości dopełni efektowny odjazd „Pociągu do nieba” - z tłoków buchnie para, snopy iskier, koła zaczną wydawać rytmiczny stukot. Oprawę muzyczną i efekty dźwiękowe zapewni znany polski saksofonista Piotr Baron.
Dodatkową atrakcją Wielkiej Inauguracji będzie uroczysty powrót parowozu Tkt48-18 do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Lokomotywa będzie przejeżdżała przez Wrocław i będzie ją można oglądać od godz. około 13.00 do 15.00 na Dworcu Głównym.
Wieczorna Inauguracja rozpocznie się o godzinie 19.30. Po raz pierwszy zebrana na placu Strzegomskim publiczność będzie miała okazję podziwiać widowisko światło-dźwięk, czyli iluminację pociągu połączoną z efektami pirotechnicznymi oraz buchającą parą. Po tym widowiskowym spektaklu odbędzie się koncert zespołu All Sounds Allowed - Wszystkie dźwięki dozwolone, znanego z industrialnego brzmienia i niecodziennych aranżacji tworzonych na beczkach, piłach, szlifierkach czy wiertarkach. Niejeden słuchający będzie zaskoczony, że muzykę można tworzyć przy pomocy tak niecodziennego instrumentarium.
Serdecznie zapraszamy.
ostatnia zmiana: 2010-10-14