28 października 2010 (czwartek)
Co czeka nas w tym sezonie na MovieWro?
28 października po wakacyjnej przerwie do sali NOT wrocławskiego kina Warszawa powraca Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro”. Stęskniona spotkań z wartościowymi dokumentami publiczność na inaugurację otrzyma smakowity kąsek w postaci nagrodzonego na Sundance „Dark Days” Marca Singera, którym rozpocznie się cykl „Kontra.Dok”.
Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” w ciągu kilkumiesięcznej działalności stała się istotnym punktem wrocławskiej kultury filmowej. Co dwa tygodnie w czwartki od godz. 19:00 Wrocław stawał się polskim centrum kina dokumentalnego. Wszystko odbywało się w formule bliskiej pięknej tradycji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Na początek prelekcja eksperta, później pokaz filmu, a na finał dyskusja specjalistów od danego tematu, z udziałem publiczności. Spośród dziewięciu spotkań największymi hitami frekwencyjnymi okazały się wizyty Pawła Łozińskiego (165 osób), reżysera Pawła Wysoczańskiego i bohatera jego filmu Mieczysława Bieńka (ok. 130 osób) oraz pokaz „Afgańskiego idola” (ponad 100 osób). Wydarzenia w sali NOT kina Warszawa były zgrupowane w trzy cykle: Dokument_pl, Dok.Komentarz oraz Trans.Dok.
Regularne spotkania z kinem dokumentalnym powracają w przestrzeń Wrocławia już 28 października, w ostatni czwartek miesiąca. Impreza potrwa do 28 kwietnia i tym razem na całość składać się będzie 14 spotkań, połączonych w 5 cykli tematycznych (Kontra.Dok, Dokument_pl, Dok.Rytmy, Dok.Liryzm i Fab.Dok). Wrocławianie nadal mogą się spodziewać prezentacji najważniejszych dokonań współczesnej dokumentalistyki, filmowego komentarza do aktualnych problemów społecznych, spojrzenia na zacierania granicy między fabułą a dokumentem, wejrzenia w różnorodność świata filmów dokumentalnych o muzyce czy portretów osób lub grup sytuujących się poza marginesem. W programie znalazły się m.in. filmy Marcina Koszałki („Do bólu” i „Deklaracja nieśmiertelności”), hit festiwalu Era Nowe Horyzonty „I tak nie zależy nam na muzyce” czy „David chce odlecieć”, rzucający nowe światło na sylwetkę Davida Lyncha, obecnie aktywnego propagatora ruchu Medytacji Transcendentalnej. Na spotkaniach AFD „MovieWro” pojawią się m.in.: Bartek Chaciński, dziennikarz muzyczny, Leszek Budrewicz, krytyk literacki, Michał Walkiewicz, krytyk filmowy, Adriana Prodeus, krytyk filmowa prowadząca w TVP 1 „Weekendowy Magazyn Filmowy”, reportażysta Paweł Smoleński, a także Tomasz Wolski, spotkanie z którym rozpoczęło działalność Akademii, teraz dokumentalista ma wziąć udział w dyskusji o kinie Siergieja Dworcewoja i Siergieja Łoźnicy.
Na inaugurację organizatorzy proponują „Kontra.Dok”, czyli trzy filmy opisujące środowiska, subkultury, grupy społeczne lub zjawiska pozostające w opozycji do oficjalnego nurtu kultury, powszechnie uznanych prądów intelektualnych, filozoficznych i artystycznych, a także do obowiązujących wartości i ustalonych stylów życia. Skomplikowana sytuacja bezdomnych żyjących w opuszczonym tunelu nowojorskiego metra, niepotrzebnych i zapomnianych przez społeczeństwo, stanowi temat filmu Marca Singera „Dark Days” (znanego też pod polskim tytułem „Mroczne dni”). Bohaterowie czarno-białego dokumentu, okraszonego muzyką DJ-a Shadowa, stworzyli swój własny, podziemny (dosłownie i w przenośni!) świat. Po projekcji czeka nas dyskusja o tym, w jaki sposób można nakreślić autentyczny portret zamkniętej społeczności, jakimi drogami dokumentalista/reportażysta może dotrzeć do członków podobnej grupy. Rozmowę poprowadzi Andrzej Jóźwik, dziennikarz TVP Wrocław, a w dyskusji udział wezmą: Beata Januchta, również z TVP Wrocław, odpowiedzialna za cykl „Dekalog…po Dekalogu”, a także Jędrzej Morawiecki, współautor filmu „Syberyjski przewodnik” i autor opublikowanego niedawno zbioru reportaży „Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie”.
W skład cyklu wchodzą również filmy „Miasto granic” w reżyserii Yun Suh (pokaz 4 listopada, dyskusję poprowadzi Andrzej Jóźwik, jego gośćmi będą: Paweł Smoleński i Mike Urbaniak) oraz „Życie jest gdzie indziej” (18 listopada, dyskusję poprowadzi Marcin Hamkało, a udział w niej wezmą: Leszek Budrewicz i Michał Walkiewicz). Następnie czeka nas spotkanie z Marcinem Koszałką (2 grudnia), a dwa tygodnie potem ostatnie MovieWro w roku 2010, czyli pokaz „All Tomorrow’s Parties” i dyskusja o niezależności. Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” upodobała sobie czwartkowe wieczory – start zawsze o godzinie 19:00 w sali NOT wrocławskiego kina Warszawa. Organizatorem imprezy jest Fundacja Visionica, we współpracy z Odrą-Film.
Co: Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro”
Gdzie: Kino Warszawa – Sala NOT, Wrocław
Kiedy: czwartki, godz. 19:00
Za ile: 10 PLN
ostatnia zmiana: 2010-10-12