Chcesz spotkać się z Marią Skłodowską-Curie i poznać najpiękniejsze odkrycia dokonane kobiecą ręką? Już 17 września rusza tegoroczna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki we Wrocławiu, czyli dziewięciodniowa przygoda m.in. z chemią, fizyką i astronomią. Zgodnie z zapowiedziami naukowców i artystów, dołożą oni wszelkich starań i wykorzystają swoje sztuczki by nawet najbardziej opornym zaszczepić pasję do nauki. Podobnie jak w poprzednich edycjach ideę spotkań z nauką
Magia nauki z PGNiG
Dla wszystkich entuzjastów gier i zabaw spółka PGNiG przygotowała specjalną festiwalową edycję popularnej gry Twister. Nowe zasady, nieznane wcześniej elementy planszy, quizy naukowe - a to wszystko w formie przyjemnej gry edukacyjne. Na uczestników Olsztyńskich Dni Nauki czeka jeszcze jedna atrakcja, konkurs „Nagradzanie za słuchanie”. By otrzymać niesamowite pamiątki z Festiwalu trzeba uważnie słuchać wykładów. Na najlepszych czekają nagrody książkowe oraz magiczne gadżety zmieniające kolor - wyróżnik dla kochających naukowe odkrycia.
Spotkanie z kobiecym pięknem i... Marią Skłodowską-Curie
Kto powiedział, że nauka nie idzie w parze z pięknem? Nic podobnego! W historii zapisało się wiele przełomowych odkryć naukowych dokonanych przez płeć piękną. W tym roku quizy z dziedziny chemii i fizyki przeprowadzi sama Maria Skłodowska-Curie przechadzającą się po festiwalu. Znana badaczka jest również gościem wystawy „Nauka jest piękna!” prezentującej dokonania Polek w dziedzinie nauki. Odkrycie antybiotyku zwalczającego bakterie gronkowca, prace przy przetwarzaniu i wykorzystywaniu danych w czytnikach płyt CD - to tylko niektóre z sukcesów naszych rodaczek. Pomysłodawcą i organizatorem wystawy jest PGNiG.
Nauka dla każdego
Dla tych, którzy już od kilkunastu dni zasiadają w szkolnych ławkach, spotkanie z nauką w czasie Festiwalu będzie odskocznią, odmianą dla tradycyjnych lekcji.
– Naszym celem jest wspieranie badań naukowych, ale również prezentowanie nauki w atrakcyjnej, zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy formie - mówi Anetta Stawińska, kierownik Działu Promocji PGNiG.
Festiwal jest niczym pigułka edukacyjna - w krótkim czasie można wysłuchać ciekawych wykładów oraz zwiedzać laboratoria i warsztaty na co dzień zamknięte dla zwykłych ludzi. Zarówno umysły ścisłe zafascynowane liczbami, jak i humaniści dla których wzory matematyczne są czarną magią, znajdą tu coś dla siebie.
Atrakcje Dolnośląskiego Festiwal Nauki z PGNiG:
1. Spotkania z Marią Skłodowską-Curie - Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, 21 września 2010
2. Wystawa „Nauka jest piękna” - Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, 21 września 2010
3. Wykłady objęte konkursem „Nagradzanie za słuchanie”:
20 września 2010, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Astronomiczny,
- Wirtualne obserwatoria astronomiczne, 11:00 - 11:45
- Nasłuchiwanie Kosmosu,12:00 - 12:45
- Piaski Marsa, 13:00 – 13:45
21 września 2010, Politechnika Wrocławska, bud. A-2,
- Czy nasz organizm sam do nas mówi - czy potrafimy go usłyszeć - czy znamy ten język? Chemiczne markery chorobowe, 11:00 - 12:00
dodane przez haruki