25 maja 2010 (wtorek)
Przenikanie / Fotografie Piotra Pietrygi / koncert zespołu Pensão Listopad
Piotr Pietryga fotografuje nieustannie od 7 lat. Zajmuje się głównie portretem, aktem
i fotografią uliczną. Akt w jego twórczości to gra formy, jaką tworzy w kadrze ludzkie ciało.
Starając się przełamać konwencję aktu kobiecego artysta nie skupia się na ukazaniu piękna, lecz tworzy prace, w których główną rolę odgrywa konstrukcja.
Faktura, kształt, światło, delikatność linii, harmonia, skupienie to cechy, które charakteryzują zdjęcia Pietrygi. Dzięki estetyce opartej na prostocie są one subtelne i pozostawiają pole do indywidualnej interpretacji.
Cykl pt: „Przenikanie” poświęcony jest tajemnicy spotkania i mieszania się dwóch światów - kobiety i morskich głębin. Wybór nieprzypadkowy - obydwa światy są piękne, tajemnicze i nieosiągalne. Seria dziewiętnastu zdjęć eksponowanych na wystawie jest odkrywaniem kobiety, jako istoty delikatnej i pełnej tajemnic. Proces ten owocuje melancholią wyczuwalną w surowych, a zarazem tak lirycznych zdjęciach. Cała seria została wykonana techniką analogową za pomocą aparatu średnioformatowego.
Strony artysty:
http://plfoto.com/180452/autor.html
http://nieustannie.digart.pl/
Wernisażowi będzie towarzyszył koncert zespołu Pensão Listopad.
Pensão Listopad to trio mające swój początek w polsko-portugalskim duecie gitary i perkusji (JOÃO E CAMII) powstałym w 2007 roku. Na początku współpracy instrumentarium zespołu ograniczało się do gitary elektrycznej (João T. de Sousa)
i zestawu perkusyjnego (Kamil Radek) preparowanych wedle potrzeb i inwencji twórczej artystów. W miarę rozwoju współpracy pojawiły się nowe instrumenty, między innymi akordeon, gitara akustyczna i wokal. Joao e Camii otrzymali zaproszenie od wytwórni Merzbau Records (Lizbona) do wydania płyty, co miało bezpośredni wpływ na potrzebę zmiany brzmienia. Efektem tego było dołączenie do składu wiolonczeli (Katarzyna Wrona). W muzyce Pensao Listopad można dostrzec inspiracje folklorem portugalskim i polskim, jazzem (Don Cherry, Ellery Eskelin, Sun Ra), klasyką (barok, muzyka XX wieku), elektroniką (Autechre, Aphex Twin), a także muzyką etniczną.
Skład:
João Teixeira de Sousa - guitars, viola braguesa, voz
Kamil Radek - drums, accordeon, vocal, djambé, bells, tongue drum
Katarzyna Wrona - cello, sansula
ostatnia zmiana: 2010-05-13