06 maja 2010 (czwartek)
Wrocławska premiera „Fortecy”
Majowe spotkania z dokumentem w ramach Akademii Filmu Dokumentalnego "MovieWro" rozpocznie 6 maja projekcja, poruszającego temat imigracji, szwajcarskiego filmu "Forteca", która zwieńczona będzie dyskusją z udziałem zaproszonych ekspertów.
Premierowy pokaz „Fortecy” we Wrocławiu będzie kontynuacją drugiego cyklu spotkań AFD „MovieWro” - "Dok.Komentarza", zainaugurowanego w kwietniu filmem "Afgański idol".
"Forteca" Ferdynanda Melgara to opowieść o ludziach przebywających w położonym w Alpach szwajcarskim ośrodku dla emigrantów Vallrobe. Wśród blisko dwustuosobowej grupy mężczyzn, kobiet i dzieci, oczekujących na azyl, odnajdujemy zagrożonych pogromami Romów z Bośni, Kolumbijczyków, Afrykańczyków uciekających przed wojnami domowymi, a także ofiary konfliktów etnicznych w Iraku i Kurdystanie. Ich los, szansa na lepsze życie spoczywa w rękach urzędników, którzy poddają ich niezwykle szczegółowej procedurze. Zadaniem urzędników jest dociec czy rzeczywiście w ojczystym kraju grozi im niebezpieczeństwo. Precyzyjne pytania, na które muszą odpowiadać bohaterowie mają na celu wyeliminowanie tych, którzy migrują z przyczyn ekonomicznych. Jedynie 20% oczekujących ma możliwość otrzymania przepustki do wymarzonego kraju.
Drugim punktem tego wieczoru będzie pokaz dwóch krótkometrażowych dokumentów zrealizowanych w Rosji przez Europejczyków w ramach projektu "Cine Train". Podróżujący koleją transsyberyjską młodzi twórcy zrealizowali sześć krótkometrażowych filmów, w tym prezentowane przez nas „Territories” - dziesięciominutową impresję dotykającą tematu przypadkowych spotkań i wojny w Czeczenii, oraz „The Lenin Code”, detektywistyczny dokument podążający śladami pomników Lenina rozsianych po całej, wielkiej Rosji, szukający odpowiedzi na pytanie o ich dzisiejsze znaczenie.
Bezpośrednio po projekcji filmów odbędzie się dyskusja, która będzie okazją do poruszenia zagadnienia kulturowego statusu uchodźców w kontekście granic Europy, samej definicji granic, a także pytania o możliwe znaczenia pojęcia "Europa". Rozmowę poprowadzi Marcin Drabek, doktorant na kulturoznawstwie UWr., który wygłosi również przed projekcją filmu prelekcję. Specjalnymi gości spotkania będą Joanna Janiszewska - doktorantka socjologii UWr, etnografka, specjalistka ds. uchodźców oraz dr Piotr Jakub Fereński, kulturoznawca UWr, teoretyk kultury, badający obrazy i konteksty Europy.
Cykl „Dok.Komentarz” będzie zwieńczony 20 maja spotkaniem, podczas którego zobaczymy dokument "Zanim przeklną nas dzieci", opowiadający o skutkach stosowania środków chemicznych w środowisku naturalnym, a porozmawiamy o idei i pułapkach kina ekologicznego.
Organizatorzy przygotowali dla publiczności Akademii niespodzianki w postaci konkursów przeprowadzonych w trakcie dyskusji. Po raz ostatni do wygrania są bilety na Cyfrowy Weekend Planete Doc Review (7-9 maja), a także płyty DVD z kolekcji Against Gravity.
AFD „MovieWro” stwarza możliwość regularnych spotkań z europejskim, światowym i polskim dokumentem. Co dwa tygodnie, zawsze w czwartki o godzinie 19:00 w przestrzeni dawnego kina Atom odbywają się kilkugodzinne spotkania z kinem dokumentalnym. Prelekcje znawców kina oraz dyskusje z twórcami i specjalistami od podejmowanego przez dany dokument tematu, są oprócz projekcji filmów stałymi elementami AFD „MovieWro”, przygotowywanej przez Fundację Visionica, we współpracy z Europe Direct, Odrą-Film i Stowarzyszeniem Kultura Fabric.
Co: Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro”
Gdzie: kino Warszawa Sala-NOT (dawne kino „Atom”), ul. Piłsudskiego 74, Wrocław
Kiedy: 6. maja
Za ile: 10 PLN
ostatnia zmiana: 2010-04-27