21 kwietnia 2010 (środa)

Międzynarodowy Festiwal Filmowy GLOBALE we Wrocławiu

Falanster i Le Monde Diplomatque we współpracy z Odra-Film rozpoczynają cykl prezentacji filmów dokumentalnych z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych GLOBALE.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy GLOBALE organizuje pokazy filmów zrywających z obrazem świata kształtowanym przez komercyjne media. Traktując film jako punkt wyjścia do dyskusji. GLOBALE mają kształtować debatę o globalnych zależnościach, nierównościach ekonomicznych i społecznych oraz istniejących relacjach władzy.
 Pokazy filmów w ramach festiwalu GLOBALE odbywają się w Berlinie, Peru, Urugwaju i tego roku również w Polsce. W Polsce pokazy filmów w ramach festiwalu GLOBALE odbywają się w Warszawie, Lublinie, Poznaniu i we Wrocławiu.
We Wrocławiu festiwal GLOBALE rozpoczyna swoją działalność po raz pierwszy, to początek nowego cyklu spotkań z filmem dokumentalnym. Cykl rozpoczęliśmy pokazem filmu "Zastrzelić gazę". Pokazy odbywać się będą przez cały rok w każdą trzecią środę miesiąca.
Tymczasem prezentujemy Państwu trzy kolejne filmy.
Zapraszamy do kina na radykalną kurację.
Idea: Dzisiejszy model globalizacji jawi się jako czarująco prosty. Świat naprawić może tylko niewidzialna ręka rynku i nieskrępowany przepływ kapitału. Pracownikom będzie więc lepiej bez praw pracowniczych, środowisko ochroni brak norm środowiskowych, McDonalds i Nike uporają się z ubóstwem. Taka logika globalizacji, według której nietknięta wymianą towarową Amazonia warta jest mniej niż warszawskie ZOO, to dzieło światowej klasy iluzjonistów – kulisy ich pracy nie mieszczą się jednak w wąskim kadrze TVobraźni. Tymczasem szalona pogoń za iluzją grozi powikłaniami: od świńskiej grypy, przez chroniczną biedę, terroryzm, aż po ekologiczną katastrofę.
Klub i księgarnia Falanster, Le Monde Diplomatique i Odra-Film zapraszają na kolejne wrocławskie odsłony festiwalu GLOBALE.
Program:
Świński interes – 17 lutego (środa), Kino Warszawa (sala NOT) – ul Piłsudskiego 74
Pig Business
Reż. Tracy Worcester
Wielka Brytania 2009
czas: 60 min
Fascynujący brytyjski dokument “Pig Business” (”Świński interes”) ukazuje globalny wymiar dramatycznych efektów przemysłowej hodowli zwierząt i śledzi wpływ międzynarodowych korporacji na polskie rolnictwo: deficyt demokracji, tysiące świń bez dostępu do światła dziennego, poPGRowski krajobraz biedy wzbogaconej o zapach z wielkich jezior toksycznego gnoju.
Jeśli fundamentem dzisiejszej kultury przemysłowej jest “optymalizacja kosztów”, to pogarda dla środowiska i prawa są jej głównymi filarami. Optymalnym wytworem tej patogennej struktury są międzynarodowe korporacje – właśnie dlatego w świecie zdominowanym przez ponadnarodowy agrobiznes, tradycyjne polskie rolnictwo uznawane jest za problematyczny wyjątek. W odpowiedzi na ten “kłopot”, szef największego koncernu wieprzowego w USA przedstawił swoją wizję Polski: pragnie ją zmienić w europejski stan Iowa. Amerykański sen?
Zmiana typu hodowli na post-fordowskie fabryki zwierząt, wymagana przez wielki przemysł i wspierana przez publiczne instytucje, oznacza, jak wskazuje Mike Davis, przekształcenie dawnych tradycyjnych zagród hodowlanych w piekło pełne ekskrementów, w którym żyją dziesiątki albo setki tysięcy zwierząt o osłabionym systemie odpornościowym, duszących się od gorąca i od smrodu gnojówki, a za to wymieniających się coraz szybciej czynnikami patogennymi ze swoimi towarzyszami niedoli. Antybiotyki, utrzymujące przy życiu ów zwierzęcy obóz koncentracyjny, są rozwiązaniem bardziej „optymalnym” niż godne warunki hodowli. Zglobalizowany przemysł zdobył też na tyle dużą władzę polityczną, że “optymalizuje” również kodeksy prawa.

Dyskusja po filmie

Wykończyć biedę? – 17 marca (środa), Kino Warszawa (sala NOT) – ul Piłsudskiego 74
Reż.Philippe Diaz
USA 2009
czas: 114 min
Znakomity dokument stanowiący przenikliwe studium światowych nierówności. Uznany reżyser Philippe Diaz wskazuje, że globalny wymiar współczesnej biedy nie jest bynajmniej dziełem przypadku: mając swe źródło jeszcze w konkwiście towarzyszącej pierwszym odkryciom geograficznym, system wyzysku oparł kolonialne zależności na konfiskacie ziemi, grabieży zasobów naturalnych i pracy niewolniczej. Dziś, tendencja ta jest starannie utrwalana przez światowe instytucje finansowe, które na ołtarzu wolnego rynku poświęcają suwerenność żywnościową, jednocześnie każąc społeczeństwom Południa wyrzec się prawa do publicznego dostępu do tak kluczowych sfer jak edukacja, służba zdrowia, a nawet zasoby wody. Opinie noblistów w dziedzinie ekonomii, przywódców światowych ruchów społecznych, a także rolników i mieszkańców slumsów Południa składają się na potężne, bezpośrednie oskarżenie neoliberalnego systemu gospodarki o katastrofalne rozmiary dzisiejszego ubóstwa.

Dyskusja po filmie

Bezpieczna Europa sp. zoo – 21 kwietnia (środa), Kino Warszawa (sala NOT) – ul Piłsudskiego 74
tyt. oryg. Live SafelyIn Europe
Reżyseria: Emanuel Danesch
Austria 2008,52 min.
Dokumentalny esej o europejskich imigracyjnych gettach. Analiza współczesnej nostalgii za homogenicznością i apartheidem, tym razem realizującej się w formie “unijnej polityki migracyjnej”. Zdjęcia z “gett” , unijne dokumenty urzedów granicznych i codzienna przemoc “fortecy Europa” kontrastują z wolnością, dobrobytem i niczym nie zakłóconym spokojem uprzywilejowanych mieszkańców Europy.
Dyskusja po filmie

 

ostatnia zmiana: 2010-02-02
Komentarze
Wybrane imprezy we Wrocławiu i okolicy
29 listopada 2024 (piątek), godz. 22:00
Projekt Pralnia: Gregor Tresher (Cocoon)
29 listopada 2024 (piątek), godz. 23:00
Anja Schneider | Transformator | Wrocław
29 listopada 2024 (piątek), godz. 23:30
Late Night Jazz Jam Session - darmowe wejście
30 listopada 2024 (sobota), godz. 15:00
Erykah Badu by Anna Nguyen
30 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
Bal Andrzejkowy z Vertigo Band
30 listopada 2024 (sobota), godz. 20:00
EABS | Wrocław
30 listopada 2024 (sobota), godz. 22:30
Saturday Night Duets - darmowy wstęp
30 listopada 2024 (sobota), godz. 23:00
SPEECHLESS: Miyagi & Pascale Voltaire
01 grudnia 2024 (niedziela), godz. 13:00
Winter Wonderland by Nikola Warda
01 grudnia 2024 (niedziela), godz. 16:00
Winter Songs by Paulina Gołębiowska
Polityka Prywatności