Fundacja Human Project zaprasza na trzecią już wrocławską edycję Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera – w tym roku kino LALKA gości nas od 16 do 20 kwietnia 2009.
Kontynent afrykański, tak odległy przeciętnemu Polakowi, w popularnych wyobrażeniach z jednej strony jawi się jako kraina bezkresnych sawann i dzikich zwierząt, z drugiej kojarzy z wiadomościami o wojnach, głodzie i cierpieniu.
Na 54 zróżnicowane, odległe od siebie kraje, spoglądamy przez bezwzględnie ujednolicające europejskie okulary. Poprzestajemy na powierzchownym i stereotypowym obrazie, patrząc na państwa afrykańskie i Afrykańczyków jedynie przez pryzmat dotykających ich nieszczęść, bądź też dajemy się uwieść wizjom egzotycznych przygód. Tymczasem, w rzeczywistości w ogóle nie znamy kontynentu afrykańskiego i jego mieszkańców.
Fundacja Human Project proponuje Państwu możliwość spojrzenia na Afrykę oczami samych Afrykańczyków. Czy naprawdę są od nas tak odlegli i inni, a ich problemy tak bardzo różnią się od naszych? W dniach 16-20 kwietnia 2009 zapraszamy do wrocławskiego kina LALKA na ul. Prusa 33, w którym odbywać się będą pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych o charakterze społeczno – kulturowym, pochodzących z Czarnego Lądu.
Historyczne doświadczenia Afryki odcisnęły piętno na jej mieszkańcach. Życie w Afryce, tak jak i w Europie, ma swoje dobre i złe strony, z którymi wszyscy się borykamy, ale jest wiele sytuacji, w których moglibyśmy uczyć się od Afrykańczyków pogody ducha i miłości do życia. Oczywiście, nie zawsze scenariusz jest optymistyczny, jak w życiu. Chcielibyśmy pokazać pasje, poglądy i temperament mieszkańców Czarnego Kontynentu, by móc przełamywać związane z nim stereotypy. Zapraszamy do dialogu z Afryką – zachęca Wojciech Głodek, prezes Fundacji Human Project, która organizuje trzecią wrocławską edycję AfryKamery.
Tegoroczny Festiwal Filmów Afrykańskich otworzy darmowy i jedyny w Polsce pokaz filmu Shoot the Messenger. Jest on głosem nigeryjskiej reżyserki, Ngozi Onwurah, która w swoim pełnometrażowym debiucie odważnie sprzeciwia się mitom środowiska diaspory afrykańskiej. Kontrowersyjny komediodramat przedstawia historię Joe, nauczyciela z misją, który stawia sobie za cel ochronę czarnej młodzieży przed światem gangów, przestępczości i braku ambicji. Jego plany przekreśla z pozoru nieistotne zdarzenie, które całkowicie zmienia jego nastawienie do życia i własnej społeczności. Film, jako jedyny w ramach festiwalu, ukaże życie mieszkańców Afryki poza kontynentem.
Na tegorocznej AfryKamerze obejrzeć można będzie m.in. róznorodny blok dokumentalny, zatytułowany African History X, który ukazuje prawdziwą Afrykę – z jednej strony piękną, z drugiej wyniszczaną przez liczne problemy. W związku z przypadającą w tym roku piętnastą rocznicą upadku apartheidu w RPA, na AfryKamerze pojawią się również pokazy związane z tą tematyką. Tradycyjnie widzowie mogą liczyć na selekcję najciekawszych filmów fabularnych ostatnich lat w ramach bloku Afro Selekta oraz obejrzeć filmy nagrodzone na niedawno zakończonym największym festiwalu filmowym Afryki FESPACO 2009. Na zakończenie festiwalu odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Monari,zrealizowanego w Kenii przez studentów z Poznania, którzy ukazują codzienność mieszkańców biednych dzielnic Nairobi na tle sytuacji miasta i kraju.
Większość produkcji wyświetlanych podczas festiwalu to polskie premiery. Projekcjom będą towarzyszyły spotkania z twórcami prezentowanych filmów, pokazy slajdów, wystawa plakatów filmowych z Ghany – a wszystko z muzyką afrykańską w tle. Organizatorzy zapraszają również na imprezy towarzyszące, m.in.: koncert grupy bębniarskiej, warsztaty afro dance, warsztaty prowadzone przez Amnesty International oraz Fundację na Rzecz Edukacji Obywatelskiej im. Alana Turinga.
Chcielibyśmy zachęcić wszystkich do mniej typowego obcowania z kulturą afrykańską – zaczynając od najmłodszych, których zapraszamy do posłuchania bajek afrykańskich i wzięcia udziału w konkursie rysunkowym, poprzez starszych, którzy będą mogli uczestniczyć np. w drum session. Będzie można przyjść i posłuchać afrykańskich rytmów, bądź wziąć własne djembe i wspólnie muzykować – mówi Aga Bińkowska, właścicielka Yerbaciarni SzczyptaSwiata.pl, w której odbędzie się pozafilmowa część festiwalu.