27 lutego 2009 (piątek)

WYSOCKI Wystawa i maraton filmowy

Projekt o charakterze edukacyjnym - przypomnienie zarówno twórczości jak i samej postaci wybitnego artysty XX wieku, który w sposób znaczący wpłynął na kulturę europejską i bez znajomości jego twórczości trudno dziś uchodzić za wykształconego europejczyka.

Szczególnie pokolenie współczesnych młodych ludzi, na przekór modzie i fascynacji zachodnią popkulturą, należy zachęcać do słuchania i  czytania  tekstów poetyckich, napisanych i śpiewanych w coraz bardziej popularnym  języku rosyjskim. Warto przybliżać ducha twórczości Włodzimierza Wysockiego, o którym inny rosyjski poeta, Bułat Okudżawa, tak mówił:
„Miłośnicy tanich szlagierów nie są jego entuzjastami. Wysocki złości mętnych ortodoksów i szokuje tchórzliwych hipokrytów. Jest prawdziwym poetą, a wielkie uznanie, jakim się cieszy, stanowi najlepszą broń w walce z nadętą ignorancją, kłamstwem i tak zwaną „kulturą masową”.

Na projekt złożą się:
•    wystawa oryginalnych fotografii, przedstawiających działalność artystyczną jak i życie prywatne artysty, wypożyczonych z Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie (do 27 lutego br.)
•    projekcje wybranych filmów z zarejestrowanymi fragmentami autorskich koncertów, wywiadów,  – szczególnie nowe materiały, które nigdy nie były pokazane  - zarówno w Polsce jak i zagranicą
Nie ma w Polsce większej wielbicielki i znawczyni twórczości rosyjskiego barda niż Dyrektor Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie - dr Marlena Zimna. Specjalnie ze względu na jego osobę wybrała studia w Moskwie. Nie ograniczała się jednak jak inni do kolekcjonowania płyt. Zbierała nagrania, książki, zdjęcia, dokumenty i wszystko, co miało związek z Wołodią. Po powrocie do Polski założyła w Koszalinie Muzeum Wysockiego. Dziś jest to miejsce kultu miłośników jego głosu i twórczości.

W koszalińskim muzeum zgromadzono tysiące zdjęć poety, przedstawiających zarówno jego działalność artystyczną (na koncertach, na deskach teatralnych, na ekranie i na planie filmowym), jak i życie prywatne. Niektóre fotografie ujmują właśnie prywatnością, czy wręcz intymnością. Wśród autorów zdjęć poety są nie tylko wybitni fotograficy (Walery Płotnikow z Rosji, Wilhelm Mikhailovsky z Łotwy, Zafer Galibow z Bułgarii, czy Demeter Balla z Węgier), ale również fotoreporterzy, oraz anonimowi wielbiciele, którzy na widok Wysockiego bez wahania zwalniali migawkę aparatu. Okazuje się, że zdjęcia artysty już za jego życia miały ogromną wartość - stanowiły dla wielu ich posiadaczy coś w rodzaju prywatnej waluty (sic!), własnych środków płatniczych, za które bez trudu mogli nabyć skierowania do luksusowych ośrodków wczasowych, bilety do najbardziej renomowanych teatrów, a nawet rozmaite deficytowe towary, które w trudnych czasach realnego socjalizmu kupić można było jedynie „spod lady”. Są to niewątpliwie bezcenne świadectwa popularności i wielkości Wysockiego – część tej bogatej kolekcji będzie można zobaczyć w CK AGORA.

Po wernisażu zapraszamy na niezwykły maraton filmowy, na który złożą się nigdy wcześniej niewyświetlane filmy, dokumenty rejestrujące występy Wysockiego, jego recitale, wywiady, kreacje sceniczne, koncerty w prywatnych mieszkaniach. Te unikatowe filmowe materiały archiwalne pochodzą także ze zbiorów koszalińskiego Muzeum Włodzimierza Wysockiego. Odkryte zostały (często po kilkunastoletnich poszukiwaniach) w archiwach państwowych i prywatnych kilku państw.

"Włodzimierz Wysocki i Marina Vlady. Ostatni pocałunek" (Rosja, 2008) - 1h
Historia niezwykłego, wyjątkowo romantycznego, ale i burzliwego związku.      
Ich miłość budziła sensację, działając na wyobraźnię milionów. Legendarny poeta, pieśniarz, aktor i kompozytor "usidlił" słynną francuską blond-piękność, aktorkę Marinę Vlady. Ich wspólne pożycie trwało dwanaście lat aż do przedwczesnej śmierci Wysockiego w lipcu 1980 roku.    

"205 dni" (Rosja, 2005) – 1h
Sensacyjna kronika dwustu pięciu ostatnich dni życia Włodzimierza Wysockiego. Narkotyki, miłosne rozterki i inne osobiste dramaty, proces wytoczony poecie przez komunistyczne władze – wszystko to zamieniło jego życie w piekło. Ale nawet ostatni okres  jego życia wypełniony był twórczością poetycką, występami na scenie teatralnej, koncertami, nagraniami, tytaniczną pracą…
"Włodzimierz Wysocki. Wrócę po wasze dusze" (Rosja, 2008) – 1h
Film z udziałem tych, którzy zgotowali poecie piekło, i którzy dziś bez skrępowania i bez cienia zażenowania wspominają swą działalność sprzed lat.  Jak zauważyła autorka filmu Lilia Wjugina, Wysockiego mógł złamać system totalitarny. Komunistyczne władze usiłowały skazać go na artystyczny niebyt. Choroba i uzależnienie od narkotyków mogły pozbawić go zdolności tworzenia. Nic takiego się jednak nie stało. Ze wszystkich tych zmagań poeta wyszedł zwycięsko. Natomiast w otchłań pchnęła go jego własna twórczość. Autodestrukcja. Dusza poety, stąpającego stale po ostrzu noża. Dusza nadwrażliwa, którą łatwo zranić.

"Włodzimierz Wysocki" (Austria, Estonia, Meksyk, Niemcy, USA, Węgry, Włochy, 1972-1980) – 65 min.
Unikatowe nagrania archiwalne składające się na swoistą kontaminację wywiadów, koncertów, monologów artysty, wydobytych z archiwów Austrii, Estonii, Meksyku, Niemiec, USA, Węgier, Włoch.
Od wczesnych utworów poety po lirykę z późnego okresu twórczości.   

"Włodzimierz Wysocki. Rosyjski bard i poeta" (Francja, 1992) – 1h
Zrealizowany na zamówienie francuskiej telewizji La Sept (Arte) film o Wysockim z udziałem m.in. Mariny Vlady, światowej sławy reżysera Jurija Lubimowa, malarza Michaiła Szemiakina, aktorów osławionego Teatru na Tagance, a także matki poety Niny Wysockiej. Twórcy filmu dotarli do unikatowych materałów filmowych z domowych archiwów (m.in. niezwykłe nagrania z mieszkania aktorki Ludmiły Maksakowej).

"Włodzimierz Wysocki. Moskwa, 22.01.1980" (Rosja, 1980) – 1h
Gdy realizowano to nagranie, Wysocki miał przed sobą sześć miesięcy życia. W tym dokumencie filmowym nie ma żadnego prowadzącego, narratora, lektora, spikera, czy konferansjera. Wysocki sam prowadzi swój koncert, sam toczy rozmowę z publicznością, której nie widzi, ale która, jak wierzy, jednak zobaczy jego niezwykły występ w studiu telewizyjnym. Może nie za jego życia, ale jednak zobaczy…

Wstęp wolny.
●  Wernisaż i maraton filmowy - 30 stycznia (piątek), godz. 18.00
●  Wystawa – do 27 lutego 2009 r.
●  Informacja: Kasia Mrozek, dz.programowy@ckgora.pl, tel.071 325 14 8  www.ckagora.pl, Centrum Kultury AGORA, plac J.Piłsudskiego 2, Wrocław-Karłowice


ostatnia zmiana: 2009-01-22
Komentarze
Wybrane imprezy we Wrocławiu i okolicy
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 17:30
Techno Yoga we Wrocławiu - sesja 2
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 17:30
Techno Yoga we Wrocławiu - sesja 2
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 20:00
Scena Pod Regałem: Wieczór Muzyki Filmowej & Musicalowej
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 20:00
Bossa Nova Night by Natalia Podwin
26 listopada 2024 (wtorek), godz. 22:00
Jazz Jam Session - darmowe wejście
27 listopada 2024 (środa), godz. 18:45
Speed Dating wiek: 18-26 Wrocław
27 listopada 2024 (środa), godz. 20:00
Whitney Houston by Paulina Cynkar
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 20:00
Valentina Vatutina Band
29 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Malowanie przy winie we Wrocławiu!
Polityka Prywatności