27 sierpnia 2008 (środa)
(Archiwum)

Wystawa „Pociąg do historii” na Dworcu Głównym we Wrocławiu

Takiej wystawy jeszcze w Polsce nie było. Ekspozycja umieszczona jest w pociągu, zatrzymującym się na stacjach i dworcach Dolnego Śląska.

W dniach 16-27 sierpnia będzie ją można zwiedzać na wrocławskim Dworcu Głównym w godzinach 10.00-13.00 i 14.30-19.00.  To trzecia prezentacja ekspozycji we Wrocławiu. Przygotował ją Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. Wyjątkowo, w pierwszy dzień trwania wystawy, pociąg jest do dyspozycji zwiedzających w godzinach 12-19. Cena biletów 1 zł.

Wagony, które zatrzymają się na torze 9, przy peronie 5, są podobne do takich, które, począwszy od roku 1945, zmierzały w kierunku Ziem Zachodnich dzisiejszej Polski. Ekspozycja ma przypominać o ich pasażerach i opowiadać o budowania nowej małej ojczyzny - od czasów powojennych aż do dziś – pokazuje ona jak trudne były początki, gdy odbudowywano ze zniszczeń dolnośląskie miasta i wsie, gdy pod jednym dachem niejednokrotnie musieli mieszkać dotychczasowi i nowi gospodarze. Jednocześnie opowiada o budowie porozumienia, którego wyrazem było orędzie biskupów polskich skierowane do biskupów niemieckich, terrorze komunistycznym i działaniach opozycji, dniach Kongresu Eucharystycznego i walce z powodzią. Jest to także opowieść o budowaniu tożsamości, dynamice rozwoju kulturalnego i cywilizacyjnego, integracji europejskiej, o tym, że dziś mieszkają na Dolnym Śląsku ludzie dumni ze swej historii i swych osiągnięć.
Umieszczona w kilku towarowych wagonach ekspozycja dotarła do mieszkańców wielu dolnośląskich miejscowości – w ostatnim czasie gościła na stacji w Kostrzynie, podczas XIV Przystanku „Woodstock”,  gdzie zwiedziło ją około 1000 festiwalowych gości. Jest to dynamiczna prezentacja, posługująca się środkami multimedialnymi - filmem, dokumentem, fotografią, grą komputerową i tekstem. Jako taka z pewnością zainteresuje obok uczestników wydarzeń, o których opowiada także młodych ludzi, którzy zdają sobie sprawę, iż ich dziadkowie przyjechali na Dolny Śląsk takimi właśnie pociągami.

Podróżująca wystawa daje szansę na jej zwiedzenie tysiącom mieszkańców miast i wsi, którzy nie zobaczyliby jej, gdyby została zaprezentowana w jednym, a nawet w kilku z dużych miast jak Wrocław, Gorzów czy Szczecin. Dolnośląska młodzież wie doskonale, że jej rodzice lub dziadkowie przybyli tu z różnych terenów II Rzeczpospolitej, ale rzadko kto próbuje sobie wyobrazić jak ta podróż wyglądała, jakie towarzyszyły jej dramaty i dylematy.


ostatnia aktualizacja: 2008-08-08
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy we Wrocławiu i okolicy
3 lutego 2026 (wtorek), godz. 22:00
Jazz Jam Session
4 lutego 2026 (środa), godz. 19:00
Ed Sheeran by Wojtek Kiełbasa
5 lutego 2026 (czwartek), godz. 19:00
HISTORIA MUZYKI CZ. 8 KLUB 27
5 lutego 2026 (czwartek), godz. 19:00
HISTORIA MUZYKI CZ. 8 KLUB 27 | SZTUKA NA MIEJSCU
5 lutego 2026 (czwartek), godz. 20:00
Adeama Walkowiak Electric Blues Night
5 lutego 2026 (czwartek), godz. 22:30
Blue Jam Session
6 lutego 2026 (piątek), godz. 20:00
Izzy and the Black Trees + Penthouse |WROCŁAW
6 lutego 2026 (piątek), godz. 20:00
Vertigo Swing Orchestra Classic Night
6 lutego 2026 (piątek), godz. 23:30
Late Night Jazz Jam Session - darmowe wejście
7 lutego 2026 (sobota), godz. 22:00
MR. POLSKA JUMPSTYLE RAVE WIXAPOL WROCLAW
Polityka Prywatności