Tegoroczną edycję festiwalu Wrocław Non Stop – Przestrzeń Miejska (29 czerwca – 27 lipca) zdominują projekty artystyczne, w których miasto staje się inspiracją dla sztuki. Nie zabraknie też gwiazd światowego formatu. Dziś przedstawiamy cztery wydarzenia z bogatego programu Festiwalu.
W tym roku Wrocław Non Stop jest przygotowywany przez Wrocławskie Forum Festiwalowe i potrwa miesiąc. W ramach imprezy prezentowane będą projekty z zakresu sztuk wizualnych, sztuk performatywnych, muzyki i filmu pod wspólna nazwą „Wrocław Non Stop – Przestrzeń Miejska”. Wydarzenia rozegrają się przede wszystkim w centrum Wrocławia – na miejskich placach i w sąsiedztwie zabytkowych budynków.
Do udziału w Festiwalu zaprosiliśmy artystów z niemal całego świata. Jedną z gwiazd będzie idol zbuntowanej młodzieży i ikona ruchu alterglobalistycznego - Manu Chao. We Wrocławiu wystąpi na jedynym koncercie w Polsce i zagra muzykę ze swojej ostatniej płyty „La Radiolina”.
Manu miesza dźwięki z różnych stron świata – inspiracji szuka w ska, reggae, punku, latynoskim rocku i afropopie. Śpiewa po francusku, hiszpańsku, angielsku, portugalsku, arabsku oraz w portunol, mieszance hiszpańskiego i portugalskiego. Jego pierwsza solowa płyta „Clandestino” rozeszła się w ponad czterech milionach egzemplarzy i uznana została za jedną z najważniejszych płyt ubiegłej dekady.
Po raz pierwszy w Polsce wystąpi znana z wielu międzynarodowych festiwali hiszpańska grupa teatralna „Deambulants”. Artyści zawieszeni na linach mają zatańczyć ponad głowami widzów na wysokości sześćdziesięciu metrów nad ziemią, najprawdopodobniej na wieży kościoła św. Elżbiety. Ściana stanie się dla hiszpańskich performerów niezwykłą sceną, na której poprzez współczesny taniec, akrobatykę, grę świateł i wyjątkową scenografię opowiedzą widzom historie. Spektaklom towarzyszyć będzie muzyka specjalnie skomponowana na wrocławski Festiwal przez Zésara Martíneza Mato.
Kilkunastu artystów z Polski, USA i Islandii zrealizuje w przestrzeni miejskiej projekty „Woda” i „Pomiędzy Wyspami”. Ich celem będzie artystyczne „odkrycie” fosy i rzek Wrocławia: próba przywrócenia ich miastu.
Fosa, rzeka, centrum miasta – w tym obszarze artyści przedstawią swoje instalacje. Jedną z nich będą „Wodospady” – praca Hrafnkella Sigurdssona, którego fotografie i projekty wideo były dotąd prezentowane niemal na całym świecie. Ten islandzki artysta, zdobywca Icelandic Visual Arts Award w 2007 roku, zaprezentuje na fasadach budynków w centrum Wrocławia projekcje wideo trzech najpiękniejszych wodospadów świata, którym towarzyszyć będą dźwięki pochodzące z ich naturalnego środowiska.
Przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Pekinie do Wrocławia przyjedzie również znany reżyser Jan Klata, ze specjalnie przygotowanym dla Festiwalu projektem realizowanym na Stadionie Olimpijskim. „W 1936 roku odbyła się spektakularna manifestacja totalitarnej potęgi nazywana Olimpiadą w Berlinie. Legenda wiąże z tym wydarzeniem budowę Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu, całkowicie niesłusznie: ani urządzone po raz pierwszy w ‘36 roku zapalenie olimpijskiego znicza, ani żadne inne ze spektakularnych olimpijskich ceremonii nigdy nie przydarzyły się temu miejscu. W roku 2008, w przededniu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, których szczytne hasło brzmi: „jeden świat, jedno marzenie” - warto nadrobić to zaniedbanie”, mówi reżyser.