Eksperyment w kinie offowym – pod takim hasłem przebiegać będzie pierwszy pokaz z cyklu MOVIEWRO. Odbędzie się on 10 kwietnia w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Start imprezy, zorganizowanej przez Sekcję Film Koła Naukowego Dziennikarzy LAPIDARIUM, przewidywany jest na godzinę 17.
Po pokazie organizatorzy zaplanowali dyskusję. Wezmą w niej udział filmoznawcy Arkadiusz Lewicki i Małgorzata Kozubek oraz Monika Czepielewska, dyrektorka festiwalu KAN.
W Polsce liczba reżyserów, działających poza głównym nurtem, od pewnego czasu stale wzrasta. Członkowie Sekcji Film KND LAPIDARIUM skonstatowali, że w zalewie offowych twórców warto promować tych, którzy do realizacji filmów podchodzą w sposób nieszablonowy i wbrew utartym schematom. Stąd pomysł organizacji pokazu filmów pod hasłem „Eksperyment w kinie offowym”.
W programie imprezy znalazło się 10 filmów, zrealizowanych prze dwójkę młodych dolnośląskich filmowców – Marka Straszaka i Michała Czerwonkę. Wszystkie produkcje łączy dwie rzeczy – próba ujęcia opowiadanych historii w oryginalne ramy oraz chęć podejmowania niestandardowych tematów. Obaj reżyserzy swoją odmienność od stawki realizują w różny sposób. Straszak zajmuje się animacją poklatkową, jego filmy do tej pory docenione zostały podczas przeglądu filmów krótkometrażowych w Bolesławcu (2005) – I miejsce; w konkursie Doliny Kreatywnej, gdzie “Emilka”, “Śnieg” i “Coolasz” dały II miejsce (2007). Z kolei Michał, który produkcje podpisuje pseudonimem artystycznym Michał Cze, skłania się ku komedii – jako odtrutce na pseudogłębię etiud studenckich. Realizacje Cze nagrodzono dotychczas na Usteckim Festiwalu Filmów Amatorskich (2004), Sopot Film Festival (2004), a wyróżniono w tym samym roku na wrocławskim Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego „KAN” oraz na warszawskiej SKOFFCE.
Prawdziwym atutem pokazu z cyklu MOVIEWRO jest możliwość podyskutowania po zakończeniu projekcji, zarówno z twórcami, jak i z ekspertami, którzy zgodzili się wziąć udział w mini-debacie, krążącej wokół tematu eksperymentu w kinie spoza głównego nurtu - przede wszystkim w odniesieniu do filmów obejrzanych przez widzów w trakcie pokazu. Oprócz wspominanych ekspertów od kina – Arkadiusz Lewicki i Małgorzata Kozubek, tudzież kina niezależnego – Monika Czepielewska, zaproszenie na imprezę przyjęło sporo innych osób, związanych ze sztuką, nie tylko filmową. Wśród nich znaleźli się młodzi twórcy filmowi z Wrocławia, organizatorzy festiwalu KAN oraz przedstawiciele Centrum Sztuki WRO.
Pokaz ten inauguruje cykl MOVIEWRO, który niebawem będzie kontynuowany – na razie trwają rozmowy z różnymi twórcami na temat ich ewentualnego udziału w imprezie. Na razie pozostaje wszystkich chętnych zaprosić do budynku Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej przy ul. Joliot – Curie na godz. 17 w dniu 10. kwietnia. Areną pokazu będzie sala Kameralna Zachodnia (I piętro)