Słysząc słowo Afryka, jaki obraz widzisz przed oczami? Bieda, głód, AIDS czy nieustanna walka o przeżycie? Taki stereotypowy obraz jest mocno zakorzeniony w świadomości mieszkańców Starego Kontynentu.
Powstał w wyniku niezwykle tendencyjnego spoglądania na Afrykę, odsuwając na drugi plan kulturowe bogactwo Czarnego Lądu. Swój udział w kształtowaniu takiego wizerunku ma zarówno kinematografia amerykańska, jak i twórczość europejska. W filmach tych problemy Afryki przedstawiono powierzchownie i schematycznie. Jak jest naprawdę?
W myśl zasady „nic o nas bez nas” śmiało można stwierdzić, że nikt nie pokaże bardziej wiarygodnie Afryki niż sami Afrykańczycy. Kino afrykańskie staje się coraz bardziej atrakcyjne i doceniane na całym świecie. Jedyną okazją w naszej części Europy do zapoznania się z dorobkiem filmowym Czarnego Lądu jest festiwal „AFRYKAMERA”, który odbędzie się we wrocławskim kinie Lalka, w dniach 16-20 kwietnia.
„Prezentując ciekawych i docenianych artystów pragniemy promować to, co najwartościowsze na kontynencie afrykańskim oraz poszerzać horyzonty oglądu współczesnego świata. Dążymy do wspierania pozytywnej promocji Afryki w Polsce, pokazania bogactwa i różnorodności kontynentu oraz jego bardziej realistycznego obrazu, nie tylko naznaczonego wojnami i kolonializmem. Zapraszamy na nasz polsko-afrykański dialog kulturalny” – zachęcają organizatorzy z Centrum Współpracy Rozwojowej.
Głównym celem festiwalu „AfryKamera” jest prezentacja dorobku kinematografii afrykańskiej, jak również ukazanych różnorodnych aspektów sztuki Czarnego Lądu. W dniu uroczystego otwarcia festiwalu będzie można obejrzeć oryginalne obrazy utrzymane w nurcie współczesnego malarstwa afrykańskiego Tingatinga, jak również zapoznać się z różnymi gatunkami afrykańskiej muzyki. Organizatorzy zapraszają również do udziału w dyskusjach, podczas których zostanie poruszony temat medialnego obrazu Afryki oraz sytuacji kobiet w afrykańskich społeczeństwach. Podczas spotkań głos zabiorą eksperci z różnych dziedzin: afrykaniści, medioznawcy, antropolodzy kultury, politolodzy oraz socjolodzy. Jak zwykły człowiek może wpłynąć na globalny rozwój ekonomiczny będzie można się dowiedzieć podczas warsztatów, promujących Fair Trade, czyli ideę sprawiedliwego handlu.
Środa 16 kwietnia
18.00 OTWARCIE FESTIWALU. W programie m.in.: wystawa współczesnego malarstwa i rękodzieła afrykańskiego, pokaz slajdów z Ghany, afrykańska muzyka.
19:00 OMARET YAKOBEAN (Kair, historia pewnej kamienicy), reż. Marwan Hamed (161'), Egipt,
Czwartek 17 kwietnia
16.00 MEDIALNY OBRAZ AFRYKI. Debata panelowa z udziałem ekspertów z różnych dziedzin (afrykaniści, medioznawcy, antropolodzy kultury, politolodzy i socjolodzy) oraz Afrykańczyków mieszkających w Polsce, na temat sposobu prezentowania kontynentu afrykańskiego w mediach polskich i światowych. Miejsce: Kino Lalka
18:00 FARO, LA REINE DES EAUX (Faro, bogini wody), reż. Salif Traore (96'), Burkina Faso,
20:00 BAMAKO, reż. Abderrahmane Sissako (115’), Mali/Mauretania,
Piątek 18 kwietnia
16.00 KOBIETY W AFRYCE. GENDER AND DEVELOPMENT. Dyskusja poświęcona roli kobiet we współczesnej Afryce. Do uczestnictwa zaproszeni zostali przedstawiciele organizacji feministycznych, Afrykanki mieszkające w Polsce oraz Polki mieszkające w Afryce.
Miejsce: klub La Luna w kinie Lalka
18.00 HEARTLINES (Drogi serca), reż. Angus Gibson (90’), RPA
20:00 RED DUST (Brunatny pył), reż. Tobe Hooper (115'), RPA
Sobota 19 kwietnia
15.00 WARSZTATY FAIR TRADE. Sprawiedliwy handel oznacza pozytywne działanie w kierunku zmiany światowej praktyki handlowej i produkcyjnej. Poprzez świadomy konsumeryzm zwykli ludzie mogą mieć wpływ na rozwój na świecie.
16:30 OUTRAS FRASES (Inne ruchy), Dokument, reż. Jorge Antonio (50’), Angola/Portugal THE GOOD PROVIDER (Wszystko dla rodziny), reż. Barry Berk (54’), RPA
19:00 TERRA SONAMBULA (Lunatyczna kraina), reż. Teresa Prata (100’), Mozambik,
21:00 DUST DEVIL (Demon piasków), reż. Richard Stanley (104’), RPA,
Niedziela 20 kwietnia
15:30 FAAT KINE, reż. Ousmane Sembene (120’), Senegal/Francja
17:30 EZRA, reż. Newton I. Aduaka (110’), Francja/Nigeria
20.00 - KONCERT zespołu AJAX z RPA,
Miejsce: klub Gumowa Róża (ul. Wita Stwosza 20), bilety 20 zł
Karnety: 66 zł
Bilety: 11 zł (ulg.), 13 zł (norm.)
Bilety oraz karnety można nabyć w kasie kina Lalka