Trwa rekrutacja do prestiżowego programu edukacyjnego – Odyseja Umysłu. Program jest znany od 27 lat na całym świecie. Co roku bierze w nim udział ponad 1,5 miliona uczestników.
Skąd takie zainteresowanie? Okazuje się, że można nauczyć się nie tylko chemii, matematyki i historii, ale też kreatywności. Ułatwia to rozwiązywanie tzw. problemów rozbieżnych – tych, które mają nieskończenie wiele rozwiązań. Przełamujemy standardowe myślenie, kombinujemy i okazuje się, że mamy sporo prostych, ale za to genialnych pomysłów. To daje frajdę.
Wyobraźcie sobie zadanie: kilka słomek, kawałek plasteliny, karta do gry, spinacze, wykałaczki. Czas 5 min. Trzeba w grupie czteroosobowej zbudować most między dwoma stołami. Ale to dopiero pierwsza część zadania. Konstrukcja musi być stabilna, bo drużyna nakłada na nią obciążniki. Brakuje czasu. W grupie jest mnóstwo pomysłów. Wyłania się lider nieformalny. Wzrasta adrenalina. No i właśnie tak Odyseusze inspirują się wzajemnie i sporo się od siebie uczą.
Ważne jest też, że po każdym zadaniu drużyna sama wyciąga wnioski. Trener tylko moderuje dyskusję. Nie ocenia, bo nie ma złych pomysłów, co najwyżej mogą być trochę lepsze.
W taki sposób ćwiczy się tzw. umiejętności miękkie. To na nich coraz bardziej zależy pracodawcom. O czym mowa? Wystarczy wymienić: praca w grupie, odporność na stres, kreatywne myślenie na zawałowanie, dążenie do celu, efektywne motywowanie samego siebie. No i oczywiście sztuka wystąpień publicznych, improwizacji, wyciągania wniosków z błędów.
Biorąc udział w Odysei nauczysz się tego wszystkiego i jeszcze więcej. Tworzymy siedmioosobowe grupy wiekowe. Jej uczestnicy przez kilka miesięcy spotykają się mniej więcej raz w tygodniu po 1,5 godz. Rozwiązują nietypowe zadania spontaniczne. Jednocześnie pracują nad zadaniem długoterminowym - może to być przedstawienie, czy budowa mechanicznego pojazdu. Co roku ogłaszany jest inny zestaw zadań. Każdego roku na całym świecie zadania są identyczne.
Praca w grupie kończy się konkursem regionalnym m.in. we Wrocławiu, później ogólnopolskim w Gdyni, a najlepsi z najlepszych jadą na finał światowy do Stanów Zjednoczonych. Współzawodnictwo motywuje. Przełamują swoje słabości i zahamowania. Dlatego w Odysei Umysłu już poprzez samo uczestnictwo każdy jest zwycięzcą!
Spotkanie organizacyjne dla wszystkich studentów:
Akademia Ekonomiczna
piątek, 14 grudnia
sala 218, bud A
godz. 14.
Tego nie da się opowiedzieć. Po prostu przyjdź i przekonaj się na swojej skórze, jak wygląda Odyseja Umysłu.
Jeśli piątek to zły termin, skontaktuj się z nami.
Magdalena Mańkowska (0 663 124 636) – studentka Uniwersytetu Wrocławskiego
Natalia Stępień (0 605 684 918) – studentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej
e-mail: odyseja.student@gmail.com