Legenda polskiego rocka powraca w odmienionym składzie oraz w nowych ostrzejszych utworach. Tytuł płyty "The Rock", czyli Skała oznacza powrót zespołu do solidnej rockowej muzyki.
Obecnie styl SBB tworzy niezrównany muzyk i kompozytor Józef Skrzek, znakomity gitarzysta Apostolis Antymon, a całość rewelacyjnie uzupełniła dynamiczna gra Gabora Nemetha. Ten ostatni znany jest z działalności w węgierskim zespole Scorpió oraz P. Mobil.
Premiera najnowszego krążka SBB już niebawem. Finalnie album ukaże się 29 października w dwóch formatach: CD oraz CD DG. Standardowa wersja będzie zawierać 9 premierowych kompozycji, natomiast specjalna wersja digi będzie poszerzona o 2 niezwykłe utwory. Nowy album to nie tylko bardziej dynamiczne i rockowe brzmienie, ale również fantastyczna mieszanka wpływów węgierskich, polskich oraz greckich. Styl SBB to wypadkowa przeżyć, nastrojów oraz fascynacji muzycznych wszystkich trzech muzyków. Ten krążek to powrót do korzeni, ponowne zauroczenie mocną ekspresywną odmianą rocka. Płyta nagrana w odnowionym składzie nawiązuje bezpośrednio do najlepszego okresu grupy, którego owocem był album ‘Memento z banalnym tryptykiem’ przez wielu uznawany za opus magnum formacji SBB. bio
SBB to zespół-legenda w dziejach polskiego rocka. Zaczynali w 1971 roku jako Silesian Blues Band, później dwa lata grali u boku Czesława Niemena pod szyldem grupy Niemen, by wreszcie w 1974 roku zaistnieć pod skróconą nazwą SBB, rozwijaną od teraz jako "Szukaj, Burz, Buduj". Józef Skrzek, Apostolis Antymos i Jerzy Piotrowski do roku 1980 nagrali szereg płyt z Polsce i poza jej granicami oraz zagrali setki koncertów w całej Europie, stając na jednej scenie obok gwiazd pokroju Boba Marleya (Roskilde Festival '78), Eltona Johna, Soft Machine, Mahavishnu Orchestra, Charles Mingus Dynasty, Jack Bruce Group, Thin Lizzy, Canned Heat, Omega or Klaus Szultze.
Na początku lat ’90 powrócili po ponad dziesięcioletnim milczeniu w poszerzonym składzie, zagrali także szereg koncertów w USA. Kolejny powrót zespołu odbył się w roku 1998, Jerzego Piotrowskiego zmienił wówczas Mirosław Muzykant, a tego w 2000 roku zmienił Paul Wertico, uważany za jednego z najlepszych perkusistów świata - wcześniej grający przez 18 lat w Pat Metheny. Wywodzili się od bluesa - jak każdy na Śląsku. Fascynacja Mahavishnu Orchestra, spowodowała, że zaczęli poszukiwać nowych środków wyrazu. Z czasem muzyka łagodniała i pomiędzy momenty rozimprowizowanej, "hendrixowskiej" zadziorności zaczęły się wkradać fragmenty liryczne, spokojne i wyciszone. Zespół z czasem wypracował sobie swój model rocka progresywnego, w którego formule było miejsce i na czerpanie z muzyki klasycznej, i na instrumentalne szaleństwa bliskie jazz-rockowi. Kolejne płyty zespołu pokazują doskonale ewolucję zespołu, przynosząc przy tym naprawdę wielką i wspaniałą muzykę.
Firlej