W piątek 21 września 2007 o godz. 19:00 na wrocławskiej Wyspie Słodowej odbędzie się projekcja jednego z najsłynniejszych obrazów kina niemego, czyli "Nosferatu - Symfonia grozy" w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua.
Seansowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Myslovitz, niekwestionowanej gwiazdy polskiej sceny muzycznej, laureata wielu prestiżowych nagród, w tym kilku Fryderyków, MTV European Music Awards oraz Paszportu Polityki.
Impreza ta rozpocznie cykl METROPOLIS WROCŁAW, czyli serię arcydzieł kina niemego z muzyką na żywo w wykonaniu najciekawszych twórców polskiej sceny muzycznej. Realizację projektu - możliwą dzięki finansowemu wsparciu Miasta Wrocław - zaplanowano na najbliższe dwa lata.
Pomysłodawca i organizator cyklu to wrocławska Fundacja ARTISTIK (www.artistik.pl)
Bilety w cenie 15 złotych do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 14), w Kasie 22 na Dworcu Głównym PKP, na stronie www.bileteria.pl oraz przed koncertem.
Nosferatu, symfonia grozy
/Nosferatu, eine Symphonie des Grauens/
Rok produkcji: 1922
na motywach powieści Brama Stockera Dracula
Reżyseria: Friedrich Wilhelm Murnau
Kraj prod.: Niemcy
Obsada: Max Schreck, Greta Schröder, Gustav von Wangenheim
Czas trwania - 90 min
Nosferatu Murnaua to jeden z najsłynniejszych filmów wszech czasów, prekursor horroru, a także jeden z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu. Hipnotyczna, sugestywna rola Maxa Schrecka jako hrabiego Orloka / Nosferatu stała się inspiracją dla całego gatunku filmowego i wielu filmów o wampirach. W Niemczech nazwisko Schrecka stało się synonimem zła, niektórzy wierzyli nawet, iż jest prawdziwym wampirem.
Wdowa po Bramie Stokerze wytoczyła Marnauowi proces o nielegalne wykorzystanie powieści jej męża. Proces ten wygrała, a Marnau musiał zapłacić odszkodowanie i zniszczyć wszystkie kopie filmu. Na szczęście kilka z nich zachowało się w innych krajach. Przypuszcza się, że jedyną oryginalną, pełną kopię filmu posiada niemiecki kolekcjoner Jens Geutebrück.
W 1979 roku powstał najsłynniejszy remake Symfonii Grozy, czyli Nosferatu wampir w reżyserii Wernera Herzoga. Do tego czasu powieść Stokera uzyskała status własności publicznej, dlatego Herzog zapożyczył z niej postaci.
W roku 2000 powstał Cień wampira E. Eliasa Merhige, będący fikcyjną próbą rekonstrukcji zdarzeń jakie miały miejsce podczas kręcenia Nosferatu – Symfonii Grozy. W rolach głównych Willem Dafoe i John Malkovich.