Coma laureaci prestiżowego Przeglądu Piosenki Aktorskiej, obecnie jeden z najlepszych zespołów rockowych w kraju. Ostatni rok obfitował u Nich w wiele wydarzeń.Przyczyną był jeden mały krażek, ostatnia płytę zespołu "Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków", która jesienią otrzymała status złotej płyty.
COMA powstała jesienią 1998 roku w Łodzi. Zespół zaczynał podobnie jak setki innych – rotacje w składzie, wiele prób i pierwsze kompozycje. Żywiołem były koncerty, na które w krótkim czasie w rodzinnym mieście zaczęły ściągać duże rzesze fanów.
Stało się to możliwe dzięki promocji w lokalnych rozgłośniach radiowych, m.in. w Radiu Łódź. Pierwsze nagrania Comy zrealizowane zostały w prywatnym studio Piotra Tyszkiewicza (gitarzysty Ich Troje). Niedługo później zespół dostał propozycję zarejestrowania w studio Radia Łódź dwóch utworów, które następnie znalazły się na singlu (Pasażer, Skaczemy). Piosenki „Pasażer”, „Skaczemy”, „Sto Tysięcy Jednakowych Miast”, „Spadam” i „Leszek Żukowski” gościły miesiącami na lokalnych listach przebojów. Ich popularność sprawiła, że pod koniec 2003 roku zespół podpisał kontrakt z BMG Poland. Zaraz po tym rozpoczęły się nagrania do debiutanckiej płyty - "Pierwsze Wyjście z Mroku". Choć brzmi to niewiarygodnie, wszystkie instrumenty zostały nagrane pomiędzy 12 a 18 listopada 2003 w Łodzi oraz podczas trzech ostatnich dni stycznia 2004 w Gdańsku. Chore gardło wokalisty nie pozwoliło w listopadzie na nagranie wokali. Sztuka ta udała się podczas czterech zimnych, grudniowych dni 2003 roku. Wypracowany w pocie czoła materiał, składający się na kilkanaście utworów, znalazł się w sklepach 17 maja 2004.
Płyta została okrzyknięta jednym z najlepszych polskich debiutów ostatnich lat. Przyniosła dawkę mocnego, energetycznego, gitarowego grania. Na „Pierwszym Wyjściu z Mroku” nie zabrakło też niebanalnych ballad. Mocnym atutem krążka jest niewątpliwie wokal. Silny, momentami wręcz agresywny, a jednocześnie ekspresyjny głos Piotra Roguckiego pozostaje długo w pamięci.
Wydanie debiutanckiej płyty było tylko jednym z etapów działalności Comy. Kolejne to nagrody, które obok uznania publiczności, spłynęły na zespół. Dzięki utworowi „Sto Tysięcy Jednakowych Miast” Piotr Rogucki wraz z zespołem wygrali Konkurs Aktorskiej Interpretacji, 25. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W lipcu 2004 roku Coma stała się niezaprzeczalnym triumfatorem Festiwalu Rockowego w Węgorzewie. W jej ręce trafiło Grand Prix, nagroda publiczności oraz nagroda dziennikarzy. Poza tym „Pierwsze wyjście z mroku” otrzymało Fryderyka w kategorii Najlepszy Album Roku Rock, pokonując albumy Chylińskiej, Iry, Kukiza i Piersi oraz Ptaków.
Wytwórnia Filmów Fabularnych ul. Wystawowa 1 Wrocław