09 lipca 2010 (piątek), godz. 15:00

Polski akcent na Brave. Ginące pieśni Białostocczyzny.

Piotr Borowski z ogromną wrażliwością realizuje na polskich ziemiach ideę Brave Festival. Zimą 1980/81 roku, z przenośnym magnetofonem, ciągnąc swój sprzęt na sankach, odwiedzał wsie Białostocczyzny, by zapisać na taśmie ginące pieśni ludności zamieszkującej te tereny. Podczas Brave Festival zobaczymy wyjątkowy projekt prezentujący zarówno nagrania z tamtych lat jak i powrót Borowskiego, do potomków spotkanych wtedy ludzi, w 2007 roku.

Wszystko zaczęło się zimą 1980/81 roku, kiedy to wyruszył na Białostocczyznę, do strefy przygranicznej pomiędzy Puszczami Augustowską i Knyszyńską wraz z trójką swoich przyjaciół-aktorów. Podczas trwającej 3 miesiące wyprawy, prezentowali lokalnej społeczności swój spektakl. Chodzili pieszo od wsi do wsi. Docierali do wiosek położonych z dala od uczęszczanych dróg. Spotykali ludzi różnych narodowości i wyznań: staroobrzędowców, Tatarów, prawosławnych, Białorusinów. Dotarli także do enklawy religijnej Wierszalin. W ramach podzięki, miejscowi śpiewali im swoje pieśni.


Te śpiewy Borowski utrwalił wtedy na taśmach magnetofonowych. Pytany o odczucia, odpowiada – Miałem wówczas nieodparte wrażenie, że na moich oczach gaśnie stary świat. Wsie wyludniały się, młodzi odchodzili do miasta, a wśród starych pamięć zanikała. Owej zimy roku 1980 przełamywałem opór i nieufność ludzi, którzy wiedzieli, że zbieram bezcenne bogactwa odchodzącego świata.

 

Po 27 latach, w 2007 roku powrócił w te same strony, aby zwrócić nagrania, lub przekazać je rodzinom tych, którzy już odeszli. Była to trudna podróż. Wiele osób, które kiedyś gościły go i do których teraz wracał, nie było już między żywymi. Odszukanie ich dzieci i wnuków stało się spełnieniem i zamknięciem tego, co Borowski zrobił 30 lat temu. Spotkania z rodzinami osób, których głosy kiedyś nagrał obfitowały w wiele niezwykle silnych emocji. Reżyser włączał sprzęt, a gdy z głośników płynęła muzyka, twarze ludzi, którzy rozpoznawali głosy swoich matek lub ojców, rozjaśniały uśmiechy, a z oczu płynęły łzy.

 

Te spotkania, rozmowy, spontaniczne reakcje Borowski udokumentował na taśmie, z której po zmontowaniu powstał niezwykły film o przemijaniu, przerwanej tradycji, umieraniu kultury, zatytułowany „Linia Powrotu”. Obraz Borowskiego jest swego rodzaju próbą uczynienia kroku wstecz. W regionie w którym był kręcony film reżyser nagrał wiele pieśni wykonywanych przez osoby, które spotkał przed laty. W śpiewaniu towarzyszyła im także jedna młoda osoba. Jej obecność nie jest próbą walki z niemożliwym, ze zmianami, czy upływem czasu. Stanowi  jednak sygnał, że tym ludziom należy się pamięć.

 

W ostatni dzień Brave Festival , w piątek, o godz. 15.00 w Ossolineum (ul.Szewska 37), odbędzie się koncert wspólnego śpiewu ocalonych pieśni oraz projekcja filmu „Linia Powrotu”. Wystąpią: Katarzyna Dmitruk Aleksiejuk oraz Zoja i Mikołaj Białomyzowie ze wsi Jaczno, Stefania Sanik ze wsi Ostrowie oraz Paweł i Gala Łazuk ze wsi Harasimowicze.


ostatnia zmiana: 2010-07-07
Komentarze
Wybrane imprezy we Wrocławiu i okolicy
29 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Malowanie przy winie we Wrocławiu!
29 listopada 2024 (piątek), godz. 20:00
Ladies Duet by Paulina Gołębiowska & Ola Turoń
29 listopada 2024 (piątek), godz. 22:00
Projekt Pralnia: Gregor Tresher (Cocoon)
29 listopada 2024 (piątek), godz. 23:00
Anja Schneider | Transformator | Wrocław
29 listopada 2024 (piątek), godz. 23:30
Late Night Jazz Jam Session - darmowe wejście
30 listopada 2024 (sobota), godz. 15:00
Erykah Badu by Anna Nguyen
30 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
Bal Andrzejkowy z Vertigo Band
30 listopada 2024 (sobota), godz. 20:00
EABS | Wrocław
30 listopada 2024 (sobota), godz. 22:30
Saturday Night Duets - darmowy wstęp
30 listopada 2024 (sobota), godz. 23:00
SPEECHLESS: Miyagi & Pascale Voltaire
Polityka Prywatności