Nowy budynek dla wrocławskiej filii PWST

Dział: Wrocław

Trzy sale teatralne, w tym wielofunkcyjna sala kameralna, 19 sal dydaktycznych, biblioteka, pracownie oraz magazyny znajdą się w nowym budynku filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

W piątek podpisano akt erekcyjny nowego budynku i wmurowano kamień węgielny. W uroczystości wziął udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Minister podkreślił, że z nowego budynku skorzystają studenci, którzy są obecnie na pierwszym roku. "Inwestycja zostanie zakończona w ciągu dwóch lat, a więc obecni studenci pierwszego roku będą wprowadzać do budynku swoich młodszych kolegów" - mówił minister podczas uroczystości.

Zdrojewski zwrócił uwagę na "życzliwe dla Wrocławia" zachowanie macierzystej uczelni, która ma swoją siedzibę w Krakowie. "Doprowadziła do sytuacji, że środki finansowe, które mogła przeznaczyć na inwestycje w Krakowie, przeznaczyła na wrocławską filę" - powiedział minister.

Wskazał jednocześnie na sukces wrocławskich uczelni artystycznych. "Trzy wrocławskie uczelnie artystyczne objęte są inwestycjami. Powstanie nowa siedziba Akademii Sztuk Pięknych, akademia muzyczna będzie miała nową salę koncertową i teraz szkoła teatralna nową siedzibę" - tłumaczył.

Projekt modernizacji fili Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu obejmuje przebudowę, rozbudowę i częściową nadbudowę obecnego budynku, który znajduje się przy ul. Braniborskiej. Całkowity koszt realizacji inwestycji to ponad 52 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi ponad 42 mln zł.

Nowy budynek ma być gospodarzem ważnych imprez kulturalnych m.in. Wrocławskich Spotkań Teatru Jednego Aktora, Międzynarodowego Forum Warsztatów Aktorskich czy Międzynarodowych Spotkań Szkół Teatralnych Wydziałów Lalkarskich.

Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie została założona w 1946 r. Jest jedną z trzech najważniejszych uczelni kształcących aktorów w Polsce. Jej wrocławska filia działa od 1972 r. Początkowo kształciła studentów tylko na Wydziale Lalkarskim, od 1979 r. przygotowuje do zawodu również aktorów dramatycznych, a od 1992 r. kształci na jedynej w Polsce specjalizacji pantomimiczno-ruchowej.

W 2006 r. przy Wydziale Reżyserii Dramatu w Krakowie powołano specjalizację Reżyseria Teatru Lalek we Wrocławiu. Ponadto filia kształci od przeszło 17 lat nauczycieli, terapeutów i animatorów kultury na Podyplomowych Studiach Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży. (PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2010-03-15 12:46:03
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języków we Wrocławiu
IH_Wroclaw_220.gif
boks.gif

Nauka języka za granicą
EF_220.jpg

Przegląd uczelni w Polsce
WSSIP_220.jpg
Dolno__l__ska_Szko__a_Wy__sza_boks_220.jpg
wsf_220.gif
SWPS_220_uni.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura Studenci i sport
 
Polityka Prywatności