2015-09-09 18:00

Finisaż 8 edycji wystawy Nieznane Oblicza Hinduizmu

Instytut Studiów Azjatyckich oraz Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zapraszają na finisaż 8 edycji wystawy Nieznane Oblicza Hinduizmu. Finisaż odbędzie się 9 września o g.18:00 w siedzibie 57 Filii MBP przy ul. Szewskiej 78.

W programie m.in.: pokaz tańca bharatanatyam i bollywood, koncert muzyki indyjskiej oraz prelekcja. 
Link do wydarzenia:  https://www.facebook.com/events/1468059263517291/

Wystawa jest próbą zaprezentowania tradycji, która trwa i rozwija się na subkontynencie indyjskim od tysięcy lat. Prezentowane fotografie ukazują hinduizm w jego różnych wymiarach. Pozwalają zetknąć się z podstawowymi praktykami, obrzędami i szczegółami dnia powszedniego.

* * * ** * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 
Fotografie, które zostaną zaprezentowane przez Anetę Krejczy 'nie mają szczególnej wartości artystycznej, lecz ukazują indyjskie życie, skomplikowane i pełne sprzeczności. Są jedynie migawkami przedstawiającymi pojedyncze kawałeczki tej intrygującej mozaiki'.

Mamy jednak nadzieję, że swoim komentarzem prelegentka choć odrobinę zaspokoi głód Państwa ciekawości, pozostawiając przy tym niedosyt mogący stać się pretekstem do własnej podróży w głąb Indii.
 Ostatnim punktem programu finisażu będzie koncert muzyki indyjskiej w wykonaniu Wiktora Mączyńskiego. Koncert gitarowy - muzyka autorska - elementy muzyki indyjskiej w połączeniu z muzyką folkową.

Instrumenty - mandocello, gitary akustyczne.

Wiktor Mączyński - malarz, fotograf, muzyk. W latach 80-tych wyjechał do USA . Tam też ukończył z dyplomem profesjonalnego fotografa New York Institute of Photography, co pozwoliło mu na głębszą analizę światła w różnych technikach jego malarstwa, szczególnie w malarstwie portretowym. Jego prace znajdują się w domach wielu kolekcjonerów w USA i Europie.
 Podczas finiażu odbędzie się prelekcja, połączona z pokazem slajdów mgr Anety Krejczy 'Indyjska mozaika'

Absolwentka studiów doktoranckich na wrocławskim kulturoznawstwie, a także specjalizacji indologicznej w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych (Uniwersytet Wrocławski). W swojej pracy naukowej zajmowała się zmianami tożsamości kulturowej polskich hinduistów, a obecnie kończy rozprawę doktorską na temat definicji teizmu w Bhagawatapuranie pod kierunkiem prof. Joanny Jurewicz z Katedry Azji Południowej Wydziału Orientalistycznego (Uniwersytet Warszawski).
Nauczyciel akademicki, koordynatorka studiów Kultura Indii i Tybetu w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, działaczka organizacji pozarządowych, współzałożycielka Instytutu Studiów Azjatyckich, pilot wycieczek i inicjatorka Klubu Podróżnika ISA. W latach 2009-2014 kilkukrotnie odwiedzała Indie, między innymi jako stypendystka rządu indyjskiego i studentka Uniwersytetu Delhijskiego.
Autorka bloga Moje Życie w Indiach (
http://mojezyciewindiach.blogspot.com/). Była studentka pedagogiki, zainteresowana psychoanalizą i psychologią humanistyczną.

Obecnie zajmuje się coachingiem pod okiem dra Mikołaja Koterskiego i dr Mirosławy Leopold ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
 
Podczas finiażu taniec bharatanatyam wykona Alicja Jezierska (Ahalya) wraz z córką.

Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła jeszcze w drugiej klasie szkoły podstawowej ucząc się tańca towarzyskiego. Od tamtej pory taniec był zawsze jej pasją. Będąc nastolatką zafascynowały ją Indie ­ kultura i filozofia oraz oczywiście taniec indyjski. Na przestrzeni tych lat sporadycznie uczyła się tańca indyjskiego u Rady Żivković. Od 2009 do 2012 roku uczyła się regularnie tańca Bollywood u Doroty Szaro­Kokot (Shadory). Pobierała też lekcje u takich instruktorek tańca jak: Anna Początek – taniec Bollywood i Bharatanatyam, Izabella Drążewska – taniec Bollywood i Odissi, Mamta Maharaj – taniec Kathak, Marta Krzemień­Ojak i Zuzanna Kann – taniec Bharatanatyam, Chitrangee Uppamah – taniec kućipudi.

Od 2011 roku uczy się regularnie klasycznego tańca indyjskiego Bharatanatyam u Agnieszki Kapelko.

W 2014 roku spędziła, wraz z córką Anandą, 5 tygodni w Indiach w Chennai ucząc się tańca Bharatanatyam u Kalaimamani Sailaja. Ahalya ma na swoim koncie występy indywidualne na organizowanych we Wrocławiu spotkaniach z kulturą Indii, a także występy z grupą Mayura (taniec Bharatanatyam). 
 

dodane przez NataliaElanor


data ostatniej modyfikacji: 2015-08-31 09:37:17
Komentarze
 
Polityka Prywatności