4-6.09.2015

Dolnośląski Festiwal Podróżników - 17 Południk w Pasterce

Pasterka w Górach Stołowych zaprasza w dniach 04-06.09 br. na kolejną edycję Dolnośląskiego Festiwalu Podróżników 17 Południk. Jak zawsze będzie to okazja do spotkania w gronie miłośników dalekich stron i różnych kultur, osób podróżujących i tych dopiero planujących swoje, wielkie podróżnicze przygody. Będzie można się wymienić wrażeniami, podzielić doświadczeniami, opowiedzieć o swoich przeżyciach oraz wspólnie obejrzeć i wysłuchać fascynujących relacji z najodleglejszych zakątków naszego świata. A wszystko to w wyjątkowej atmosferze oraz niepowtarzalnym otoczeniu Gór Stołowych, w maleńkiej i niezwykle urokliwej miejscowości Pasterka, położonej tuż przy granicy z Republiką Czeską.

Trzy festiwalowe dni wypełni szereg atrakcji, z których jak zwykle najważniejsze będą spotkania z podróżnikami. Ze zdobywcą Kolosa (nagroda za najciekawsze dokonania podróżnicze) - Piotrem Strzeżyszem, odbędziemy pełną perypetii, rowerową wyprawę z Alaski do Patagonii. Znany już festiwalowej publiczności, młody podróżnik - Emill Witt, nominowany w tym roku w konkursie National Geographic do nagrody Travelera w kategorii "Podróż roku", zabierze nas w jedno z najbardziej budzących emocje miejsc na ziemi - do Amazońskiej Puszczy na spotkanie z Indianami Machiguenga, zamieszkującymi gęstą selvę w dorzeczu Urubamby w centralnym Peru. Monika Masaj - miłośniczka samotnych podróży i świeżo upieczona absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym studiowała bezpieczeństwo narodowe, opowie nam o swojej fascynacji Afganistanem, gdzie między innymi prowadziłam warsztaty dla kobiet na uniwersytecie w Kabulu. Z Robertem Gondnkiem, który realizuje projekt "W drodze na najwyższe szczyty Afryki", odwiedzimy Gabon i Wyspy Św. Tomasza. Z zawodowym fotografem - Anną Gondek-Grodkiewicz (współpracowała między innymi ze znanym, polskim reżyserem Janem Jakubem Kolskim na planie kilku jego filmów) odbędziemy fotograficzną podróż na Karaiby, aby przyjrzeć się codziennemu życiu mieszkańców wysp archipelagu San Blas na pograniczu panamsko-kolumbijskim. Górzysty Tadżykistan odwiedzimy z Renatą Matusiak - wielką miłośniczką kultury państw Azji Środkowej. Kolejny z prelegentów, Piotr Horzela, zabierze nas w antarktyczne klimaty, gdzie wcześniej spędził półtora roku swojego życia. Marcin Obałek, współautor takich projektów jak "Traktoriada", w czasie której ciągnikiem Ursus przemierzał Amerykę Południową, "Z Kopyta - konno dookoła świata", czy też Polskiej Ekspedycji Amazońskiej - wyprawy archeologicznej, tym razem opowie nam o swoim udziale starym, poczciwym maluchem w właśnie co zakończonym, australijskim etapie międzynarodowej wyprawy na Antypody. Podróż była kontynuacją całkowicie zwariowanego projektu czeskiego "łowcy przygód", dziennikarza Dana Přibáňa, - "Trabantami na koniec świata". Wcześniej, pomalowana na żółto flota czeskich trabantów zdobyła już Afrykę, Azję Środkową i Amerykę Południową, a drużyna Dana Přibáňa bije w Czechach rekordy popularności. Warto wspomnieć, że prelekcja o australijskiej wyprawie "żółtej floty" będzie miała na 17 Południku swoją absolutną premierę. W ramach nocnych pokazów, uczestnicy festiwalu, będą mieli także okazję obejrzeć zrealizowany w 2014 r., i niepokazywany jeszcze w Polsce, długometrażowy film dokumentalny z południowoamerykańskiej edycji wyprawy, zatytułowany "Trabantem až na konec světa". Emitowany w czeskiej telewizji, w 12 odcinkach, był tam jednym z najczęściej oglądanych filmów w ubiegłym roku.

Pokazy będą prezentowane na dużym ekranie, w specjalnie przygotowanym namiocie festiwalowym dla kilkuset osób, gdzie oprócz miejsc siedzących będzie sporo miejsca do rozłożenia karimat.

Poza podróżniczymi prezentacjami w programie znajdzie się także wiele dodatkowych atrakcji, między innymi: warsztaty, konkursy z nagrodami, etno party czy też wielkie, festiwalowe ognisko, które płonąc będzie w do białego rana. A komu mało będzie festiwalowych atrakcji może zawsze skorzystać z uroków Góry Stołowych. Wycieczka labiryntem Błędnych Skał, czy też widoki roztaczające się ze Szczelińca, z pewnością zaskoczą niejednego, wytrawnego podróżnika.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

Strona festiwalu: www.17poludnik.pl.


data ostatniej modyfikacji: 2015-08-13 08:23:25
Komentarze
 
Polityka Prywatności