22-23.08.2015

II Grzybowski Turniej Wojów – Bój o most

II Grzybowski Turniej Wojów –"Bój o most" odbędzie się na grodzisku pochodzącym z X-XI wieku a znajdującym się w miejscowości Grzybowo. Jest to autentyczna pozostałość grodu, jednego z miejsc łączących się z Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym. Jego powierzchnia obejmująca przestrzeń ok.4 ha doskonale nadaje się na żywą edukację historyczną. Termin: 22-23 sierpnia 2015 r.

II Grzybowski Turniej Wojów - "Bój o most" odbywający się w trzeci weekend sierpnia na terenie Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie, będącego Oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, ma mieć charakter edukacyjno-naukowy. Jego zadaniem jest animacja historii poprzez zobrazowanie gry wojennej wojowników z okresu X i XI w., czyli z okresu formowania się początków polskiej państwowości. Celem tych działań jest ugruntowywanie wiedzy historycznej w szerokich kręgach społecznych poprzez prezentacje i animacje historyczne w autentycznym - historycznym miejscu, przy wykorzystaniu sprawdzonej wiedzy historycznej, rekonstruowanej przez znakomitych specjalistów - archeologów, historyków, rekonstruktorów historycznych i animatorów historii. Tegoroczne wydarzenie nawiązuje do idei mostów. Mosty to zarówno symbole łączące przeszłoÅ �ć z teraźniejszością, jak i symbole pozwalające na łączenie wielokulturowości w historii Polski, oraz łączenia różnorodnych interpretacji przeszłości i sposobów wyjaśniania minionych epok. Wydarzenie nawiązuje i odbywa się w atmosferze historycznych turniejów rycerskich znanych ze źródeł historycznych i ikonografii. Wydarzenie będzie obrazować jedno z najtrudniejszych działań militarnych - walkę drużyn na moście, na obiekcie zainscenizowanym na grzybowskim grodzie i przetworzonym w animowany obraz z przeszłości przez rekonstruktorów historycznych, naukowców i edukatorów.

Historię zna każdy, lecz niewielu rozumie. Edukacja historyczna wymaga znajomości nie tylko dat ale i procesów. Gród w Grzybowie w okresie formowania się naszego państwa był jednym z najważniejszych miejsc. Świadomość roli tego grodu jest wciąż niewielka. II Grzybowski Turniej Wojów, będący kontynuacją dotychczasowych widowisk plenerowych, ma mieć walory edukacyjne budzące lokalną świadomość i poczucie znaczenia miejsca w którym się żyje na co dzień, a którego świetność już dawno przeminęła. Edukacja historyczna przybierze formę żywej nauki - rekonstrukcje walk, które znamy z licznych zabytków archeologicznych, przypomnienie ludzi wojowników, rzemieślników i kmieci budujących wspólnie państwo piastowskie, ożywienie autentycznego świadka historii - grzybowskie grodzisko. Zadanie jakie stawiamy przed II Grzybowskim Turniejem Wojów ma skłonić publiczność do większego zainteresowania się przeszłością, do jej poznawania a dzięki temu do lepszego zrozumienia przemian jakie zachodziły w czasach formowania się polskiej państwowości. Chcemy by to wydarzenie poprzez swoją wieloaspektowość rozbudziło ciekawość i chęć poznawania naszego wspólnego dziedzictwa kultury, w które wpisuje się gród w Grzybowie, ziemia wrzesińska, region wielkopolski.

Rekonstrukcja historyczna na grzybowskim grodzie jest jednym z niewielu wydarzeń w Wielkopolsce przypominającym świetność Piastów, a tym samym podtrzymującą świadomość o tworzeniu się państwa polskiego w tym regionie. Poprzez różnorodne elementy takie jak pokaz walk i uzbrojenia, wykłady popularnonaukowe, koncerty dawnej muzyki, wystawy, warsztaty edukacyjne, spotkania z archeologami i historykami, działania podejmowane przez animatorów historii, spotkania z pasjonatami i odtwórcami minionej epoki chcemy oddać kształt i atmosferę panującą w czasie średniowiecznych turniejów, które stanowiły święto dla wszystkich.

Wydarzenie ma na celu zachęcenie zwłaszcza młodych ludzi do zainteresowania się przeszłością, lokalną historią, a też zachęcić do udziału w działaniach rekonstruktorskich i edukacyjnych. II Grzybowskiemu Turnieju Wojów - "Bój o most" przyświeca oświeceniowa zasada "Ucząc bawić, bawiąc uczyć".

W wydarzenie angażuje się lokalna społeczność Grzybowa skupiona zarówno wokół Stowarzyszenia "Szansa", jak i Rady Sołeckiej, Rady Parafialnej, Rady Rodziców przy miejscowym Zespole Szkół, Koła Gospodyń Wiejskich.

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego; Burmistrza Miasta i Gminy Września; Powiat Wrzesiński; Wiejskie Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalno-Turystyczne SZANSA Grzybowo; Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich oddział w Poznaniu.

Miejsce: Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy


data ostatniej modyfikacji: 2015-08-03 11:39:03
Komentarze
 
Polityka Prywatności