Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu dołącza do grona polskich uczelni wyższych stawiających na wspólne dojazdy dla studentów na uczelni

Dział: Wrocław

Dzielenie się wolnymi miejscami w samochodzie, popularnie zwane carpoolingiem, to jedno z najpopularniejszych, alternatywnych form podróżowania na świecie, a tym samym działanie przyczyniające się do ochrony środowiska. Zamiast wozić powietrze w aucie, można umawiamy się przez internet z osobami, które jadą w tym samym kierunku i są chętni podróżować z nami i dzielić się wolnym miejscem w samochodzie.

To nie tylko świetny pomysł na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ podróżujący dzielą się kosztami podróży, ale także na zawarcie nowych, interesujących znajomości, a przede wszystkim bycie eko i dbanie o środowisko. Od ponad pół wieku Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu podejmuje wszechstronne działania na rzecz ochrony zasobów przyrody i środowiska naturalnego i wypełniając swoją misję wdraża platformę wspólnych dojazdów na uczelnię dla swojej społeczności akademickiej.

W obliczu wzrastającego zanieczyszczenia atmosfery i degradacji środowiska, a także wyzwań ekonomicznych współczesnych społeczeństw idealnym wręcz rozwiązaniem dla podróżujących na krótkie i dłuższe dystanse jest carpooling. Jego początki sięgają już lat 50-tych, ale prawdziwy rozwój przypada na lata 70-te XX wieku, a co ciekawe w niektórych państwach z konieczności redukcji spalin samochodowych, rząd zdecydował się na wprowadzenie specjalnych zmian. I tak powstały wydzielone pasy, dla osób przewożących co najmniej 2 - 3 osoby. W Polsce idea carpoolingu, czyli wypełniania samochodu współpasażerami, powoli zdobywa coraz więcej entuzjastów, w tym wśród społeczności akademickiej i coraz więcej osób przekonuje się do tzw. przejazdów od drzwi do drzwi.

Na wielu uczelniach z całego świata prężnie działają sieci carpoolingowe. Z tej ekonomicznej formy transportu korzystają między innymi studenci Harvardu i Uniwersytetu Standforda. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, na którym studiuje prawie 11 tysięcy studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, wypełniając misję kształcenia studentów
z proekologiczną postawą oraz dbając o ochronę zasobów przyrody i środowiska naturalnego od czerwca tego roku wdrożył platformę wspólnych dojazdów dla studentów na uczelnię. Do tej pory z podobnej formy dojeżdżania na uczelnię korzystają już studenci Politechniki Wrocławskiej - pierwszej publiczna uczelnia w Polsce z wspólnymi dojazdami, Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu - pioniera wdrożenia ekologicznych dojazdów dla studentów w Polsce, Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie czy Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Carpooling ma tak naprawdę wiele zalet, nie tylko pozwala nam dojechać na miejsce samochodem (zamiast zatłoczonym środkiem komunikacji miejskiej), ale również pozwala zaoszczędzić (przy trzech osobach w aucie koszt przejazdu często jest niższy niż bilet kolejowy, a oszczędza też kierowca). Poza tym, jadąc z kimś, chronimy środowisko i przyczyniamy się do zmniejszania korków - wyjaśnia twórca serwisu Otodojazd.pl Szymon Banaś. Mniej korków, to mniej hałasu, zanieczyszczeń i w konsekwencji mniej szkodliwego wpływu transportu na nasze zdrowie.

Za pomocą carpoolingu można dojeżdżać z każdego miejsca w Polsce, ale również i w obrębie jednego miasta, na przykład w drodze na uczelnię czy do jednej firmy. Zwłaszcza, gdy dojeżdżamy z obrzeży miast do ośrodków akademickich czy biznesowych, gdzie sieć komunikacji miejskiej nie jest tak zróżnicowana jak w centrum. - Dzięki ekologicznemu transportowi nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale i przyczyniamy się do zmniejszenia emisji spalin, które wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie. Co więcej, serwisy carpoolingowe - choć internetowe, umożliwiają poznanie na żywo nowych osób - dodaje Sz. Banaś.

W przypadku studentów jednej uczelni poza ekologią ważne jest to, że taka podróż samochodem to ciekawe doświadczenie, no i szansa na zawarcie nowych znajomości ze studentami z innych wydziałów, starszych roczników czy po prostu lepszą integrację w wybranej grupie. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w przypadku studentów zaocznych, którzy często decydują się na studiowanie na uczelni oddalonej od swojego miejsca zamieszkania o nawet ok. 100 km.

Z przekonaniem Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu dołączył do grona uczelni umożliwiających wspólne dojazdy studentów na zajęcia. Oprócz oszczędności czasu i kosztów paliwa oraz nierzadko zdenerwowania studentów, spowodowanego uciążliwością dojazdów
i brakiem miejsc parkingowych w centrum Wrocławia, oczywistym beneficjentem naszej wspólnej inicjatywy jest także środowisko naturalne, któremu oszczędzamy spalin emitowanych do atmosfery, co było dla nas jednym z kluczowych determinantów wdrożenia projektu dla społeczności akademickiej - podkreśla Dorota Sikora z Biura Informacji, Promocji i Rekrutacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Serwis wspólnych dojazdów dla studentów Uniwersytetu Przyrodniczego jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich studentów uczelni. Dostępny jest tutaj: www.otodojazd.pl/UP


data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 21:08:28
Komentarze
 
Polityka Prywatności