Trzecie miejsce informatyków UWr w CERC'2014

Strona www: uni.wroc.pl
Dział: Wrocław

Drużyna informatyków z Uniwersytetu Wrocławskiego odniosła wielki sukces w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym – Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba, Mateusz Gołębiewski zajęli trzecie miejsce, pozwalając się wyprzedzić jedynie drużynom z Uniwersytetu w Zagrzebiu i Uniwersytetu Warszawskiego. Drużyna UWr po raz kolejny weźmie udział w światowym finale zawodów, który w tym roku odbędzie się w dniach 16-21 maja 2015 roku w Maroku.

W Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym 2014 (CERC) w Krakowie wzięło udział siedem drużyn: z Austrii, Czech, Chorwacji, Węgier, Słowenii, Słowacji i Polski. Zwyciężyła drużyna Uniwersytetu w Zagrzebiu, która rozwiązała 10 z 12 zadań, drugi był zespół z Uniwersytetu Warszawskiego, któremu udało się rozwiązać 8 zadań. Kolejne drużyny, które ostatecznie ulokowały się na pozycjach 3-8 rozwiązały po 7 zadań, ale spośród nich drużyna z Uniwersytetu Wrocławskiego zrobiła to najszybciej, dlatego znalazła się na podium. Spośród polskich drużyn wysoko w rankingu znalazła się także druga drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego (5. miejsce), trzecia drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego (6. miejsce), 7. Miejsce zajął zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, czwarta drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego 10. Miejsce. Druga drużyna z Uniwersytetu Wrocławskiego (w składzie: Karol Farbiś, Krzysztof Pszeniczny, Marek Sokołowski) zajęła miejsce 11.

Ostatecznie do światowych finałów Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ICPC), które odbędą się w Maroku, zakwalifikowały się drużyny z: Uniwersytetu w Zagrzebiu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Karola w Pradze oraz oczywiście Uniwersytetu Wrocławskiego.

Międzynarodowe Zawody w Programowaniu Zespołowym (ang. ACM International Collegiate Programming Contest, akronim: ICPC) organizowane są przez Association for Computing Machinery, stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków od 1977 roku. Są to najstarsze, najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby uczestników zmagania tego typu. Biorą w nich udział trzyosobowe reprezentacje uczelni z całego świata. Przed 1989 rokiem w tej rywalizacji uczestniczyły głównie drużyny ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, później zawody stały się międzynarodowe. Zasady konkursu są proste: należy rozwiązać jak największą liczbę problemów programistycznych w jak najkrótszym czasie.

Awans do tegorocznego finału ICPC to kolejne, z długiej serii sukcesów studentów UWr w tych zawodach. W etapie regionalnym dla państw Europy Centralnej, na którym można zdobyć przepustkę do światowych finałów, uczelnia startuje od lat 90-tych, a w latach 2008-2010 była organizatorami tej imprezy.


data ostatniej modyfikacji: 2014-11-25 09:59:53
Komentarze
 
Polityka Prywatności